sobota, 23 januára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna USA: V súvislosti s vlámaním do ambasády KĽDR v Madride zatkli bývalého...

USA: V súvislosti s vlámaním do ambasády KĽDR v Madride zatkli bývalého vojaka

Nemenovaného muža mali po zatknutí v piatok predviesť pred súd v kalifornskom Los Angeles.

Podľa zverejnených údajov sa predpokladá, že ide príslušníka zoskupenia Free Joseon, ktoré vyzýva na zosadenie severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Desaťčlenná ozbrojená skupina vnikla 22. februára do priestorov veľvyslanectva Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v Madride, kde spútala a zbila jeho zamestnancov.

Páchateľom sa následne podarilo utiecť s ukradnutými počítačmi a dokumentmi.

Vlámanie sa odohralo iba niekoľko dní pred druhým stretnutím Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré sa uskutočnilo vo vietnamskom Hanoji.

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí označilo tento incident za “teroristický útok”, za ktorým stál sčasti americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov reagovalo, že Washington s prípadom nemá nič spoločné.

Zoskupenie Free Joseon, používajúce tiež názov Cheollima Civil Defence, sa prihlásilo v marci k zodpovednosti za tento čin a uviedlo, že získané informácie “nesmiernej potenciálnej hodnoty” poskytlo FBI.

Vo vyhlásení na svojej internetovej stránke tiež vyjadrilo “zdesenie” z toho, že americké ministerstvo spravodlivosti vydáva na občanov Spojených štátov zatykače, ktorých základom sú trestné oznámenia zo strany Severnej Kórey.

“Posledný občan Spojených štátov, ktorého Kimov režim uväznil, sa vrátil domov zmučený a neprežil,” upozornilo zoskupenie v narážke na prípad amerického študenta Otta Warmbiera zadržaného v Severnej Kórei.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 13:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky