FOTO a VIDEO Osem explózií v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke si vyžiadalo 207 obetí, zranených sú stovky! Zatkli osem podozrivých

  0
  Na videosnímke pohľad na ženy po explózii v Colombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. (Autor: TASR)

   

  Osem osôb zadržala srílanská polícia v súvislosti s ôsmimi výbuchmi, ku ktorým došlo v nedeľu v luxusných hoteloch a katolíckych kostoloch v srílanskej metropole Kolombo, ako aj v dvoch ďalších srílanských mestách. Informoval o tom srílanský premiér Ranil Vikramasinghe, ktorého citovala agentúra AFP.

  V krajine nechali dočasne zablokovať sociálne siete

  Vikramasinghe uviedol, že “všetky mená, ktoré sa zatiaľ objavili” patria srílanským občanom. Vyšetrovatelia však podľa jeho slov ešte preveria, či nemali prepojenie na zahraničie.

  Pri útokoch na Veľkonočnú nedeľu prišlo o život prinajmenšom 207 ľudí a vyše 450 ďalších utrpelo zranenia. Medzi obeťami na životoch má byť aj vyše 30 cudzincov.

  K zodpovednosti za útoky sa doposiaľ nikto neprihlásil. Srílanské úrady vyhlásili 12-hodinový celoštátny zákaz vychádzania a v krajine nechali dočasne zablokovať sociálne siete.

  Srílanské ministerstvo zahraničných vecí medzičasom potvrdilo štátnu príslušnosť 11 zahraničných občanov, usmrtených pri útokoch.

  Sú medzi nimi traja Indovia, jeden Portugalčan, dvaja Turci, traja Briti a dve osoby s dvojakým, britsko-americkým občianstvom. Rezort zároveň uviedol, že nezvestní sú prinajmenšom deviati ďalší zahraniční občania.

  Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok na Twitteri oznámil, že medzi obeťami na životoch je aj jeden Holanďan. V čínskych štátnych médiách sa zase objavili správy, že medzi usmrtenými je aj jeden Číňan, približuje agentúra AP.

  Informáciu, že medzi mŕtvymi je aj viacero Američanov, medzičasom bez ďalších podrobností potvrdil aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

  Výbuchy v kostoloch a hoteloch

  Ako sme už skôr informovali na najmenej 156 mŕtvych (aktuálne sa ich počet zvýšil na 207) a viac ako 400 zranených stúpol počet obetí šiestich výbuchov, ku ktorým došlo v nedeľu v troch katolíckych kostoloch a troch hoteloch na Srí Lanke.

  Medzi obeťami je aj 35 cudzincov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie srílanskej polície.

  Medzi cudzincami, ktorí pri výbuchoch zahynuli, sú občania USA, Británie a Holandska, uviedol pre AFP srílanský policajný zdroj. 

  FOTO TASR: Na videosnímke policajti a sanitky na mieste jedného z výbuchov v Colombe 21. apríla 2019.

  Nemenovaný príslušník srílanskej polície pre AFP predtým potvrdil, že najmenej 45 ľudí zahynulo v metropole Kolombo, kde sa terčom útokov stali tri hotely a jeden kostol.

  Najmenej 67 ľudí zomrelo po útoku na kostol v meste Negombo, ležiacom približne 35 kilometrov severne od Kolomba.

  Ďalších 25 mŕtvych si vyžiadal aj útok na kostol v meste Batticaloa na východe Srí Lanky. V kostoloch boli v čase útokov veriaci, ktorí prišli na veľkonočnú omšu. 

  FOTO TASR: Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona po explózii v Colombe na Srí Lanke 21. apríla 2019.

  Podľa miestnej polície majú najmenej dva z útokov na svedomí samovražední atentátnici. Agentúra AFP tiež uviedla, že medzi obeťami je aj najmenej deväť cudzincov. 

  FOTO TASR: Na videosnímke pohľad do vnútra kostola sv. Antona po explózii v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. 

  K zodpovednosti za útoky sa doposiaľ nikto neprihlásil.

  Slováci zrejme medzi obeťami nie sú

  Žiadna z doteraz získaných informácií nepotvrdila, že by medzi obeťami a zranenými pri výbuchoch na Srí Lanke boli občania SR. Uviedol to tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR s tým, že situáciu bude rezort aj naďalej sledovať.

  “Po nedeľnej sérii výbuchov na Srí Lanke sa pracovníci nášho zastupiteľského úradu v Dillí spojili s naším honorárnym konzulom ako aj s tamojšími úradmi a preverujú, či sa medzi obeťami a zranenými nachádzajú občania SR. Žiadna z doteraz získaných informácií takúto skutočnosť nepotvrdila,” napísali z ministerstva.

  Správu aktualizujeme.

  - Reklama -