utorok, 15 júna, 2021
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Tisíce židov včera prijali pri Múre nárekov požehnanie

Tisíce židov včera prijali pri Múre nárekov požehnanie

Informovala o tom v pondelok agentúra AFP. Dodala, že toto požehnanie je súčasťou každodenných modlitieb odriekaných v synagógach. Od začiatku 70. rokov sa však počas významných židovských sviatkov, ako je sviatok nekvasených chlebov (pesach) a sviatok stánkov (sukot), konáva aj pri Múre nárekov, čím sa židia vracajú k tradícii pútí k jeruzalemskému chrámu, aké sa konali za biblických čias.

Múr nárekov (Západný múr) je pozostatkom západnej časti vonkajšej hradby, ktorá ku konci obdobia druhého jeruzalemského chrámu obklopovala Chrámovú horu. Chrám bol zničený Rimanmi v roku 70 n. l. 

TASR: Na snímke Múr nárekov a Skalný dóm

Múr nárekov tvorí teraz časť západnej steny Chrámovej hory, na ktorej vrchole stojí okrem dvoch posvätných stavieb islamu – Skalného dómu a mešity al-Aksá – aj niekoľko menších budov.

Múr nárekov sa nachádza v jeruzalemskom Starom meste – v jeho východnej, palestínskej časti, ktorú Izrael v roku 1967 anektoval a okupoval. 

Izrael považuje Jeruzalem za svoje nedeliteľné hlavné mesto. Palestínčania však chcú východnú časť Jeruzalema vyhlásiť za hlavné mesto svojho budúceho štátu. 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,038 Úmrtí 12,441 Uzdravení 377,280 Infikovaných 1,317 Last updated: 15. júna 2021 - 07:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -