Tisíce židov včera prijali pri Múre nárekov požehnanie

  0
  Tisíce veriacich židovských mužov sa 22. apríla 2019 zišlo pri Múre nárekov v Jeruzaleme (Autor: TASR)

  Informovala o tom v pondelok agentúra AFP. Dodala, že toto požehnanie je súčasťou každodenných modlitieb odriekaných v synagógach. Od začiatku 70. rokov sa však počas významných židovských sviatkov, ako je sviatok nekvasených chlebov (pesach) a sviatok stánkov (sukot), konáva aj pri Múre nárekov, čím sa židia vracajú k tradícii pútí k jeruzalemskému chrámu, aké sa konali za biblických čias.

  Múr nárekov (Západný múr) je pozostatkom západnej časti vonkajšej hradby, ktorá ku konci obdobia druhého jeruzalemského chrámu obklopovala Chrámovú horu. Chrám bol zničený Rimanmi v roku 70 n. l. 

  TASR: Na snímke Múr nárekov a Skalný dóm

  Múr nárekov tvorí teraz časť západnej steny Chrámovej hory, na ktorej vrchole stojí okrem dvoch posvätných stavieb islamu – Skalného dómu a mešity al-Aksá – aj niekoľko menších budov.

  Múr nárekov sa nachádza v jeruzalemskom Starom meste – v jeho východnej, palestínskej časti, ktorú Izrael v roku 1967 anektoval a okupoval. 

  Izrael považuje Jeruzalem za svoje nedeliteľné hlavné mesto. Palestínčania však chcú východnú časť Jeruzalema vyhlásiť za hlavné mesto svojho budúceho štátu. 

   

  - Reklama -