štvrtok, 21 októbra, 2021
18.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVIDEO Srí Lanka: Počet obetí útokov stúpol na 310 mŕtvych! Polícia zadržala...

VIDEO Srí Lanka: Počet obetí útokov stúpol na 310 mŕtvych! Polícia zadržala 40 osôb. Toto zachytili bezpečnostné kamery

 

 

Hovorca, ktorého citovala agentúra AFP, dodal, že polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb.

Záber z bezpečnostnej kamery, ktoré odvysielala ABC News: O 8.45 h miestneho času prichádza do jedného z kostolov, v ktorom po explózii zomierali veriaci, bradatý chlapík s batohom.

Medzi nimi má byť aj vodič dodávky, ktorú údajne použili samovražední bomboví útočníci a tiež majiteľ domu, v ktorom viacerí z útočníkov bývali, informuje agentúra AP. 

Utorok ráno začal troma minútami ticha

Na Srí Lanke sa v utorok ráno začal troma minútami ticha za obete útokov deň štátneho smútku, ktorý ešte v pondelok vyhlásil prezident Maithrípála Siriséna.

Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a v mnohých mestách visia aj čierne zástavy. 

Zatýkajú aj bez povolena súdu

Na Srí Lanke zároveň začal od polnoci platiť výnimočný stav. Vláda ho zaviedla ako mimoriadne opatrenie v reakcii na útoky. Polícii a zložkám ozbrojených síl – armáde, námorníctvu a letectvu – má pomôcť zaistiť verejnú bezpečnosť.

Umožňuje im totiž zatýkať podozrivé osoby a vyšetrovať ich bez povolenia súdu. 

Televízia ABC News odvysiela zábery z bezpečnostných kamier, ktoré zachytávajú muža s batohom, ktorý v inkriminovanom čase  vchádza do kostola sv. Sebastiána.

Nedeľné výbuchy sa na Srí Lanke odohrali v troch luxusných hoteloch (v meste Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Batticaloa. Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe.

Zomrelo najmenej 30 cudzincov

Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pri čom zahynuli traja policajti. 

Medzi obeťami na životoch je podľa srílanských úradov aj prinajmenšom 30 cudzincov.

BBC: Miestnym radikálom mala pomôcť pri útokoch medzinárodná organizácia 

Hovorca srílanskej vlády ešte v pondelok informoval, že útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národný Tavhíd Džamát (NTJ).

FOTO TASR: Žena s dieťaťom, ktorá žije blízko kostola sv. Antona, uteká sa skryť po explózii zaparkovaného vozidla neďaleko kostola sv. Antona v Kolombe na Srí Lanke 22. apríla 2019.

Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie.

Po útokoch vyšlo najavo, že srílanské policajné zložky dostali od nemenovanej tajnej služby v zahraničí pred desiatimi dňami varovanie, že sunnitské hnutie NTJ by mohlo pripravovať útoky na kostoly a ambasádu Indie v Kolombe.

Srílanské vedenie sa po týchto správach dostalo pod ostrú kritiku. Tamojšia vláda v reakcii uviedla, že o zmienenom varovaní nevedel premiér Ranil Vikramasinghe a ani žiaden z ministrov, informuje BBC.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 446,305 +3,091 Dnes Úmrtí 12,883 +11 Dnes Uzdravení 408,052 Infikovaných 25,370 Last updated: 21. októbra 2021 - 16:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img