Zelenskyj mal naivnú predstavu, že sa dohodne s Putinom, vráti Krym, vyrieši Donbas. Kremeľ ho však z tejto predstavy rýchlo vyviedol, konštatuje Duleba

0
Na snímke kandidát na post prezidenta Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a jeho manželka Olena sa tešia vo volebnom štábe po 2. kole prezidentských volieb 21. apríla 2019 v Kyjeve. (Autor: TASR)

Po zdrvujúcom finiši v druhom kole prezidentských volieb sa ukrajinským prezidentom stal herec a komik Volodymyr Zelenskyj  kandidát, ktorého ambícia spočiatku všetkým pripadala ako vtip. Prečo podľa vás nakoniec vyhral? Ide o dôsledok únavy Ukrajincov z tradičných politikov alebo rozčarovanie z prezidenta?

Tie voľby musíme čítať hlavne ako referendum, v ktorom Ukrajinci vyslovili nedôveru úradujúcemu prezidentovi Petrovi Porošenkovi. A až v druhom rade ako volebné víťazstvo Zelenského.

To, že sa takto vyjadrili voči Porešenkovi, má súvis hlavne s tým, že neprestal podnikať a mal niekoľko škandálov. Napríklad, že obchoduje so štátom, ktorého je prezident. Potvrdzujú to aj zistenia motívov voličov počas prvého kola volieb.

Polovica z voličov víťaza uviedla ako dôvod jeho program a druhá polovica chcela hlasovať proti Porošekovi.

Ten rozdiel v druhom kole bol naozaj obrovský: Porošenko získal 24 percent, Zelenskyj 73 percent hlasov. Nešlo aj o vyjadrenie väčšieho spoločenského sklamania z vývoja po revolúcii na majdane? Neboli v tom čase očakávania príliš nerealistické a veľké? Ekonomiku štátu trápi vysoká inflácia, v minulom roku dosahovala deväť percent.

Súčasné podmienky obyvateľov sú veľmi ťažké, ceny rastú rýchlejšie ako platy a ľudia sú nespokojní. To je nevyhnutná daň za to, že predchádzajúce vlády a prezidenti veľa neurobili z hľadiska reforiem.

Ukrajina je veľmi zadlžená a to je podmienené tým, že musia robiť tvrdé reformy. A musia zaplátať dieru v štátnom rozpočte a platí to obyčajný Ukrajinec.

A do toho sa zverejňujú informácie, že prezident zneužíva svoje postavenie a ľudia mu to spočítali.

Väčšina občanov si uvedomuje, že krajina musí prijať reformy, pár rokov to potrvá a ani Zelenskyj nebude schopný z toho, čo nasľuboval, nič rýchlo a ľahko vyriešiť.

Podľa niektorých analytikov existuje symbolická paralela medzi Robertom Ficom a Petrom Porošenkom v tom zmysle, že obaja majú veľmi obmedzený koaličný potenciál. Súhlasíte s týmto tvrdením napríklad Ivana Mikloša?

Dá sa to prirovnať. Som presvedčený, že za tých pár mesiacov do kľúčových parlamentných volieb je dôležitý pre Ukrajinu súlad medzi prezidentom a parlamentom, lebo inak sa budú vzájomne blokovať.

V parlamente drží krehkú väčšinu koalícia Petra Porošenka. Všetky nominácie na kľúčové štátne posty, na ktoré má prezident právo navrhnúť svojich zástupcov, musia prejsť v parlamente. On nemá žiadnu priamu zákonodarnú právomoc.

Čiže prezident a parlament sa držia v šachu. Uvidíme, či sa dohodnú a spriechodní sa nejaká legislatíva, minimálne tá, ktorá je dôležitá na pokračovanie reforiem. Alebo dôjde k paralyzovaniu politického procesu.

FOTO TASR: Na archívnej snímke riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.

Prezident môže parlament vetovať a na jeho prelomenie potrebujú poslanci ústavnú väčšinu, ktorú v parlamente nemá nikto.

Teraz sa bude hrať o víťazstvo v týchto parlamentných voľbách, lebo Zelenskyj na to, čo potrebuje presadiť, musí mať naklonenú vládu a väčšinu v parlamente.

Môžeme s novým prezidentom očakávať zmenu vo vzťahu k Rusku? Aký vývoj v týchto bilaterálnych vzťahoch očakávate? V kampani tvrdil, že Donbas a Krym patria Ukrajine.

Neočakávam zásadnú zmenu. Zelenskyj mal počas kampane naivnú predstavu, že sa dohodne s Putinom, vráti Krym, vyrieši Donbas.

No ale z tejto predstavy ho veľmi rýchlo vyviedol Putinov hovorca, ktorý mu odkázal, že o Kryme sa baviť nebudeme a že ak sa chce baviť o Donbase, má začať hovoriť s lídrami separatistických republík, na čo mu Zelenskyj odpovedal, že s teroristami sa baviť nebude a v tejto veci skončil tam, kde Porošenko.

A vo vzťahu Ukrajiny k EÚ?

Budúci prezident nespochybnil záujmy Ukrajiny voči EÚ. Otázne je, do akej miery budú Ukrajinci schopní realizovať zložité reformy. Alebo sa zachová populisticky a reformy spochybní, a potom budú v tomto smere problémy.

Zelenskyj nerozpráva anglicky, veľa veciam údajne nerozumie vrátane zahraničnej politiky. Čo môže od neho očakávať Slovensko?

Už predstavil svoj tím, prvých dvanásť ľudí, ktorých chce zobrať do administratívy. Sú to všetko mladí a medzinárodne i na Ukrajine neznámi ľudia a až čas ukáže, čo prinesú.

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu