Nemecko a Francúzsko odsúdili Rusko za udeľovanie občianstva na Ukrajine

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  “Spoločne s Francúzskom odsudzujeme ruský dekrét, ktorý uľahčí udelenie ruského občianstva ľuďom v častiach východnej Ukrajiny,” napísalo na Twitteri nemecké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

  “Rozhodnutie Ruska protirečí duchu a cieľom minských dohôd. Je opakom v súčasnosti takej naliehavej, potrebnej snahy o deeskaláciu,” dodalo ministerstvo v tweete.

  Tri dni po tom, čo si Ukrajina zvolila nového prezidenta Volodymyra Zelenského, ruský líder Vladimir Putin podpísal dekrét zameraný na obyvateľov medzinárodne neuznanej Doneckej aj Luhanskej republiky.

  Tie sa od Kyjeva odtrhli v roku 2014 a vládnu tam povstalci podporovaní Moskvou.

  Ľudia žijúci v týchto separatistických regiónoch sú teraz oprávnení dostať ruský pas do troch mesiacov od podania žiadosti.

  Novozvolený ukrajinský prezident Zelenskyj – komik, ktorý zvíťazil vo víkendových voľbách na Ukrajine – zareagoval na krok Putina tým, že vyzval na uvalenie ďalších sankcií proti Rusku.

  Konflikt medzi ukrajinskou vládou a separatistickými povstalcami na východe štátu sa začal v roku 2014, keď Moskva anektovala ukrajinský Krymský polostrov.

  Vojna si už vyžiadala približne 13.000 ľudských životov aj napriek opakovaným pokusom pod vedením Francúzska a Nemecka vyrokovať trvalé prímerie. Pokúšali sa o to predovšetkým na rozhovoroch v bieloruskom hlavnom meste Minsk.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu