utorok, 24 novembra, 2020
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Farmári podávajú trestné oznámenie Národnej kriminálnej agentúre

Farmári podávajú trestné oznámenie Národnej kriminálnej agentúre

Podľa Oravca podávajú trestné oznámenie Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) na pracovníkov PPA, pretože farmári majú vážne obavy, že počas nasledujúcich dní môže prísť k manipulácii so spisom na PPA, a to pre zahladenie stôp subvenčného podvodu, a kvôli obštrukciám od roku 2017 pre znemožnenie nazrieť do spisu.

“Tým, že PPA sa nás tvrdo právnymi obštrukciami snažila vylúčiť zo správneho konania a takisto na základe svedectiev zamestnancov PPA konštatujem, že v spisoch firiem skupiny ESIN sa nenachádzajú relevantné nájomné zmluvy, čiže PPA dlhodobo, od roku 2016, zakrývala subvenčné podvody skupiny ESIN. Z tohto dôvodu podávame trestné oznámenie na riadiacich pracovníkov PPA za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a za napomáhanaie prečinu poškodzovania finančných záujmov EÚ,” povedal Oravec.

“Touto cestou chcem poprosiť pána generálneho prokurátora pána Jaromíra Čižnára, pani ministerku vnútra Denisu Sakovú a takisto pána prezidenta policajného zboru pána Milana Lučanského, aby zaistili spisy na PPA. Hrozí totiž, že trojročným zakrývaním subvenčných podvodov skupiny ESIN, budú spisy protizákonne doplnené,” podčiarkol Oravec. 

Pripomenul zároveň, že už niekoľko dní pred PPA protestujúci a stanujúci poľnohospodári majú jediný cieľ, a to nazrieť do spisu spoločností patriacich firme ESIN, ktoré ho “križujú” a podľa jeho názoru sa podieľajú na subvenčnom podvode.

Informoval, že PPA po ústnom pojednávaní uznala právo Františka Oravca nazrieť do spisu protistrany. Následne ale odvolávajúc sa na údajné objektívne dôvody (GDPR) určila termín tohto úkonu, nahliadnutia, až na utorok 30. apríla 2019.

Podľa Magdoška sa v prípade Františka Oravca jedná o 359 nájomných zmlúv k pôde, ktoré sú predmetom “križovania” dotácií. “Pokiaľ má pán Oravec podpísaných 359 zmlúv, nemôže ich mať nikto iný,” podčiarkol Magdoško.

Poznamenal, že PPA mala vydať rozhodnutie v tomto spore do 13 mesiacov.

“Tento spor má 23 mesiacov. Desať mesiacov PPA nevydala jednoznačné rozhodnutie, kto je v práve a kto nie je v práve. Včera (25.4.), po hrozbe ostrou blokádou, vydala PPA v mailovej forme, že sme účastníci konania a bude nám vyhovené nahliadnuť do spisov,” povedal Magdoško. 

Úsilie farmárov podľa Magdoškových slov nebolo márne. “Vyzývame preto všetkých farmárov: Nebojte sa, poďte poukázať na problémy, ktoré máte,” dodal Magdoško.

“Stanovačka” pred budovou PPA podľa neho pomohla jednoznačne k tomu, že farmári prinútili PPA, aby začala rešpektovať zákon. 

“Dnes odchádzame späť domov a v utorok (30.4.) ideme nahliadnuť (na PPA) do spisov. Prerušujeme dnešným dňom stanovací tábor. Ak nám v utorok bude umožnené nahliadnuť do spisov, tak následne budeme podnikať ďalšie právne kroky,” oznámil Magdoško s tým, že farmári sa obávajú, že počas nadchádzajúceho víkendu budú do spisov na PPA dokladané fiktívne nájomné zmluvy k pôde.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Kompenzačné opatrenia sa budú vynucovať prísnejšími pokutami, uviedol Kiča

Kompenzačné opatrenia budú vynucované prísnejšími pokutami. Ak by pokuty zlyhali, na náklady investora by kompenzácie zrealizovali orgány starostlivosti o životné prostredie alebo...

Obmedzenia pohybu v Schengene musia byť iba dočasné, zhodujú sa poslanci EP

Obmedzenie voľného pohybu osôb v rámci EÚ by malo zostať aj počas pandémie koronavírusu iba výnimkou. Zhodli sa na tom v utorok...

Lukašenko: Západ nemôže “zvrhnúť systém” v Bielorusku

Alexandr Lukašenko, ktorý sa po sporných voľbách v Bielorusku dal inaugurovať do funkcie prezidenta, v utorok vyhlásil, že Západ nemôže "zvrhnúť systém"...

Koľko strán, toľko epidemiologických plánov, píšu maďarské médiá o Slovensku

Na Slovensku je pomaly toľko epidemiologických plánov, koľko politických strán. Napísal to v utorok spravodajský server Insfostart.hu v článku venujúcom sa rozporu...

Akcia NAKA Babylon: Zadržali päť osôb, medzi nimi aj bývalého šéfa kontrarozviedky

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v utorok ráno v rámci akcie Babylon päť osôb. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry...

Na špecializovanom súde v Pezinku sa začal proces so zločineckým gangom Slavomíra W.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začalo pojednávanie so zločineckým gangom Slavomíra W. zo Serede....

Prvá námestníčka GP SR Viera Kováčiková sa vzdáva funkcie. Odchádza aj z prokuratúry

Prvá námestníčka Generálnej prokuratúry (GP) SR Viera Kováčiková sa vzdá funkcie a odíde aj z postu prokurátorky. Potvrdila to v utorok novinárom....
Slovensko
Pozitívne vzorky 97,493 +1,021 Dnes Úmrtí 709 +16 Dnes Uzdravení 50,738 Infikovaných 46,046 Last updated: 24. novembra 2020 - 13:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky