streda, 28 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVladimír Pikora: Stredná trieda mizne. Najviac to zasiahne Slovákov. Politiku to radikalizuje,...

Vladimír Pikora: Stredná trieda mizne. Najviac to zasiahne Slovákov. Politiku to radikalizuje, vinník sa prehliada

Zo štúdie vyplýva, že stredná trieda mizne a s ňou miznú makroekonomická aj politická kotva demokracie. Výsledkom môže byť nielen ekonomická, ale aj politická nestabilita.

Na 178 stranách OECD ukazuje štatistiky, “ako je stredná trieda žmýkaná”.

„Otázkou, pochopiteľne, je, čo to vôbec je stredná trieda. Autori štúdie za ňu považujú ľudí s príjmom v rozmedzí 75 až 200 % mediánu. To je rozumné delenie, pretože v čase rastú mzdy a nemá zmysel baviť sa o absolútnych sumách,“ píše Pikora.

Pre lepšiu predstavu udáva konkrétne čísla: do strednej triedy tak podľa štúdie patril každý s mesačným príjmom od zhruba 807 eur do 2154 eur.

Podľa OECD patrilo do strednej triedy pred tridsiatimi rokmi 64 % pracujúcich, dnes len 61 %. Najlepšie sú na tom vo Švédsku a na Islande, kde do strednej triedy patrí vyše 70 % ľudí.

V Británii je to ale zhruba 60 % a v USA sú len tesne nad 50 %.

Dôležitejšie ako skutočné príjmy sú však podľa českého ekonóma pocity ľudí. Za strednú triedu sa v Česku považujú skoro tri štvrtiny ľudí, no v Španielsku a Británii je to len necelá polovica.

Väčšina ostatných sa považuje za chudobných, hoci štatisticky nie sú.

Podľa Pikoru je kľúčovou otázkou, prečo stredná trieda mizne. „Myslím, že to každému hneď dôjde: Prudko zdraželo bývanie. Ceny bývania v krajinách OECD rástli v posledných dvadsiatich rokoch podľa štúdie trikrát rýchlejšie ako mzdy. A trikrát len preto, že sa na trendy pozeráme z veľkého nadhľadu. Keby sme sa pozreli len na posledné roky, je rast cien bývania úplne neúnosný. Domácnosti sa správajú ako vlády a žijú na dlh. Niet sa potom čomu diviť, že každá druhá rodina udáva finančné problémy pred výplatou,“ odôvodňuje pokles počtu ľudí strednej triedy.

Bude horšie…

Toto správanie sa podľa neho odzrkadľuje aj v demografii. „Mnoho ľudí sa domnieva, že si nemôžu dovoliť deti alebo si môžu dovoliť len jedno. … Mohli by ste očakávať, že rodiny s deťmi sú dnes častejšie medzi chudobnými. Prekvapivo to nie je úplne pravda. Podiel chudobných vzrástol, ale bohatých rodín s deťmi pribudlo ešte výraznejšie. Aj tu sú veľké rozdiely medzi národmi. Rodiny s deťmi najviac zo strednej triedy vypadávajú vo Švédsku. Ich podiel rastie iba vo Francúzsku. Inak všade klesá,“ opisuje stav podľa štúdie ekonóm a dodáva prognózu:

„A myslím, že bude horšie. Mladá generácia sa až príliš vidí v sociálnych médiách, kde žije v blude, že každý má všetko nové a značkové, pretože si to hneď vyfotí. Majú pocit, že všetko musia mať. Okrem toho život na dlh je oveľa dostupnejší, ako býval. Navyše mladá generácia bude často zaťažená dlhmi za štúdium,“ konštatuje a prízvukuje, že ťažšie bude dostať sa aj do strednej triedy.

„Je otázkou, ako veľmi sa prejaví na trhu práce nástup nových technológií a ako veľmi ovplyvní životy ľudí. Podľa OECD budú Priemyslom 4.0 najviac zasiahnutí Slováci. Česko by na tom nemalo byť tak zle. Obávam sa, že sa OECD mýli. Máme veľmi podobnú štruktúru ekonomiky. Súhlasím, že Slováci budú zasiahnutí viac ako Česi, slovenské HDP vyskočilo len vďaka stavbe niekoľkých automobiliek, ale dramatický rozdiel v porovnaní s ČR to nie je,“ porovnáva český ekonóm hospodársku budúcnosť Česka a Slovenska.

Najviac daňovo zaťažené Slovensko

Podľa štúdie OECD sa stredná trieda veľmi zdaňuje. Slovensko je podľa OECD daňovo najviac zaťažené, ČR je na tom len nepatrne lepšie. Najmenej je stredná trieda zdaňovaná v USA. Podľa Pikoru to súvisí so sociálnym systémom.

„Z neho tiež stredná trieda veľa čerpá. Aj tu vedú Slováci. Česi sú však tiež nad priemerom. Dôležité je, ako to vyzerá, keď porovnáme odvody na daniach a príjmy na dávkach. Tu vidíme, že najviac platí vyššia príjmová trieda. Bohatí sú najviac žmýkaní. Veľa platia a málo dostávajú. Stredná trieda na tom zarába len v určitej fáze života, väčšinu života viac platí, ako získava. Chudobní vychádzajú zo systému najlepšie. Tak to ale asi väčšina voličov považuje za správne,“ vysvetľuje ekonóm.

Drahé bývanie

Podľa Pikoru však OECD pri rátaní, kde a ako sa strednej triede darí, prišla k úplne zlému záveru.

„Namiesto skutočných riešení sa zaoberá situáciou žien v ekonomike, odporúča stavať za verejné peniaze dostupné bývanie, viac progresívneho zdanenia a podobne. Záver veľmi socialistický a bez ťahu na bránku,“ tvrdí a dodáva, že OECD „úplne chybne identifikuje príčiny“.

„Dobre, vinníkom je drahé bývanie, ale kto môže za drahé bývanie?“ pýta sa rečnícky a dopĺňa: „Je chybou pozerať sa na strednú triedu len podľa príjmu. Díval by som sa skôr na majetok. Keď má niekto priemerný príjem a býva vo svojom, je oveľa bohatší ako niekto s rovnakým príjmom, kto však býva v nájme.“

Tvrdí, že základný problém skutočne vidí v bývaní. Kľúčové centrálne banky v posledných rokoch pumpovali peniaze do ekonomiky a zaviedli záporné úrokové sadzby, a výsledkom bolo, že sa oplatilo zadlžiť a nakúpiť nehnuteľnosti, píše ďalej v komentári.

Ceny nehnuteľností sú tak „prehriate“, špekulanti, ktorí vstávajú na desiatu, zatiaľ nakúpili byty a prudko zbohatli. Podobné to je aj s akciami a ďalšími aktívami. Výsledkom je nezdravé roztvorenie nožníc príjmov a úspor v spoločnosti.

„Stredná trieda mizne, pribúda chudobných, pribúda bohatých. Porušila sa tým určitá proporcionalita v spoločnosti. Mnoho ľudí má pocit, že je systém nespravodlivý, nadávajú, sú nespokojní a hľadajú, kto za to môže. Pre niekoho sú to imigranti, pre iných Rusko a tak ďalej,“ hodnotí český ekonóm a dodáva, že podľa neho za to môžu centrálni bankári, ktorí „mali nechať ekonomiku fungovať ako vždy predtým a nevymýšľať moderné nezmysly“.

Za kľúčové preto považuje opustiť všetky neštandardné menové politiky, usadiť úrokové sadzby pri normálnych hodnotách, nechať normálne prebehnúť hospodársky cyklus vrátane recesie a sústrediť sa na to, aby nerástlo ďalšie zadlžovanie.

„Keď sa tak správať nebudeme, nerovnováhy v spoločnosti sa budú prehlbovať a v budúcich voľbách vyhrajú tí, ktorí budú chcieť radikálnu zmenu systému,“ dodáva na záver český ekonóm v komentári pre český týždenník Reflex.cz.

Celé znenie komentára v češtine TU.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 19:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -