nedeľa, 1 novembra, 2020
9.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Pellegrini: V prípade minimálnej mzdy by sa mohol zaviesť tzv. automat

Pellegrini: V prípade minimálnej mzdy by sa mohol zaviesť tzv. automat

Pellegrini uviedol, že slovenská ekonomika v súčasnosti zažíva dobré časy, od krízy v roku 2009 zaznamenáva historické maximá pracujúcich na riadny úväzok, klesá nezamestnanosť.

Premiér: Slovensko musí viac investovať do vzdelávania ľudí

“Vláda nedávno schválila 21 opatrení, ktoré okrem automobilového priemyslu podporia aj podnikateľské prostredie. Podarilo sa nám v oblasti podnikateľského prostredia prijať už tri balíčky opatrení,” priblížil premiér. 

Vníma, že sa zamestnávateľom nepozdáva prijímanie legislatívnych opatrení v priebehu roka.

“Dal som prísľub, že chceme zmeniť celý spôsob prípravy legislatívy tak, aby účinnosť nadobúdala až od 1. januára nasledujúceho roka, aby sa firmy mohli na to pripraviť,” avizoval Pellegrini.

Premiér tiež naznačil, že v prípade minimálnej mzdy by sa mohol zaviesť tzv. automat.

“Postupne chceme smerovať k tomu, aby minimálna mzda predstavovala 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Zbavili by sme sa tak akýchkoľvek politických súbojov, debát alebo zneužívania tejto témy na politické účely,” avizoval premiér s tým, že by sa mohla predstaviť kombinácia opatrení tak, aby nemusela minimálna mzda vzrásť až tak extrémne rýchlo, ale aby zostalo ľuďom viac v peňaženke.

“Mohli by sme na budúci rok hovoriť o nejakom raste minimálnej mzdy v kombinácii so znížením daňového zaťaženia zamestnanca,” dodal Pellegrini.

V období rokov 2018 až 2023 budú na Slovensku potrebovať zamestnávatelia viac ako 400.000 zamestnancov. Najviac pracovných síl si vyžiada priemysel a obchod. Významný počet pracovníkov bude potrebovať aj sektor vzdelávania a stavebníctvo. Najväčší nedostatok pracovných síl bude v IT sektore a v poľnohospodárstve.

“Ak chce Slovensko zvládnuť nevyhnutnú automatizáciu mnohých profesií a posunúť sa z montážnej dielne k produkcii s vyššou pridanou hodnotou, musí viac investovať do vzdelávania ľudí,” myslí si premiér.

Kiraľvarga: Praktický život podnikateľov je každým rokom ťažší

Prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga však uviedol, že podnikateľom na Slovensku robia problémy viaceré legislatívne opatrenia ako zvýšenie príplatkov za prácu, rekreačné poukážky, upravili sa podmienky 13. a 14. platu, zastropoval sa dôchodkový vek, problémom je aj zvyšovanie minimálnej mzdy, meniaca sa legislatíva, ako aj nedostatok pracovnej sily.

“Praktický život podnikateľov v kontexte prijímaných legislatívnych opatrení je každým rokom ťažší a komplikovanejší,” podotkol Kiraľvarga s tým, že dlhodobo sa nedarí zlepšovať podnikateľské prostredie a ekonomickú slobodu.

“Naopak, musím poukázať na nesystémové opatrenia, ktoré výrazne zhoršujú podnikateľské prostredie a celkové regulačné daňovo-odvodové zaťaženie,” podotkol Kiraľvarga.

V uplynulom období boli podľa jeho slov schválené tri sociálne balíčky, podnikatelia sa však z médií dozvedajú o ďalších predvolebných balíčkoch.

“Takéto nekoncepčné a nesystémové riadenie politiky trhu práce, príliš časté zmeny v pracovnej legislatíve motivované predovšetkým snahou o zbieranie politických bodov vytvárajú nestabilitu právneho prostredia, deštruujú motivačné systémy a sťažujú plánovanie vo firmách,” upozornil Kiraľvarga.

Dodal, že sa zavádzajú nové špeciálne dane a odvody, prípadne sa predlžuje platnosť dočasne zavedených.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Ako nakupujeme počas druhého lockdownu? Výrazné predzásobovanie oslablo

Priemerná slovenská domácnosť dá aktuálne za nákup v obchode s potravinami približne 24 eur. Oproti prvému lockdownu z marca tohto roka ide...

Prvý deň celoplošného testovania na Slovensku sa skončil

Prvý deň celoplošného testovania na Slovensku sa skončil. V testovaní na ochorenie COVID-19 sa bude pokračovať v nedeľu 1. novembra. V sobotu...

Minister Krajčí ďakoval všetkým zdravotníkom a dobrovoľníkom

Na konci prvého dňa plošného testovania na Slovensku na ochorenie COVID-19 poďakoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) všetkým zdravotníkom a dobrovoľníkom. Uviedol to...

Británia zaznamenala viac ako milión prípadov COVID-19

Británia zaznamenala už viac ako milión prípadov ochorenia COVID-19, pričom za uplynulých 24-hodín v krajine pribudlo takmer 22 000 nových prípadov. Informáciu...

Niektorí ľudia sa pokúšali otestovať opakovane, uviedla polícia

Policajti v sobotu počas prvého dňa celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 riešili viaceré pokusy občanov o opakované testovanie. TASR o tom informoval...

Zemetrasenie v Turecku a Grécku: najmenej 37 mŕtvych a vyše 800 zranených

Viac ako 100 ľudí sa už podarilo vyslobodiť z trosiek budov, ktoré sa zrútili v západotureckom meste Izmir pri piatkovom zemetrasení s...

V Dolnom Kubíne sa testoval približne rovnaký počet ľudí ako pred týždňom

Sobotňajšia účasť na testovaní v Dolnom Kubíne sa približuje rovnakému počtu ľudí ako v piatok pri minulotýždňovej pilotnej fáze testovania na COVID-19. Informoval...
Slovensko
Pozitívne vzorky 57,664 Úmrtí 219 Uzdravení 12,617 Infikovaných 44,828 Last updated: 1. novembra 2020 - 02:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky