nedeľa, 20 júna, 2021
19.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Biely dom oznámil, že Trump bude 3. mája rokovať s premiérom SR...

Biely dom oznámil, že Trump bude 3. mája rokovať s premiérom SR Pellegrinim

Informáciu o stretnutí poskytla slovenským médiám hovorkyňa premiéra Pellegriniho Patrícia Macíková v stredu 24. apríla.

V ozname Bieleho domu sa uvádza, že na stretnutí budú obaja lídri debatovať o “nedávnych pozitívnych posunoch v dvojstrannej spolupráci v oblasti bezpečnosti, ako aj o spoločných obavách z kybernetických hrozieb a o dôležitosti energetickej bezpečnosti”.

Pellegrini minulý týždeň vyhlásil, že Slovensko ako členský štát Severoatlantickej aliancie (NATO) zvýši výdavky na obranu na dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2022, teda o dva roky skôr, než sa plánovalo.

Trump vyvíja tlak na ostatné členské krajiny NATO, aby zvýšili svoje výdavky na obranu nad úroveň dvoch percent, ktorú stanovila vojenská aliancia vedená Spojenými štátmi, pripomenula agentúra Reuters.

Hovorkyňa premiéra Pellegriniho Macíková už v stredu uviedla, že premiér Pellegrini (Smer-SD) absolvuje v priebehu budúceho týždňa návštevu USA, počas ktorej ho v piatok 3. mája prijme v Bielom dome americký prezident Trump.

“Partneri posúdia celé spektrum otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu. Spojené štáty sú pre slovenských exportérov desiatym najdôležitejším trhom. Americké spoločnosti patria medzi najvýznamnejších investorov na Slovensku a zamestnávajú 23.000 pracovníkov. Slovenské inovačné a technologické firmy začínajú úspešne expandovať v USA,” konštatovala vtedy Macíková.

Dodala, že v rámci obrannej spolupráce sa počas rokovania americký prezident a slovenský premiér dotknú i modernizácie Ozbrojených síl SR a venovať by sa mali aj zvyšovaniu obranných výdavkov v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z členstva SR v NATO.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 Úmrtí 12,486 Uzdravení 377,854 Infikovaných 957 Last updated: 20. júna 2021 - 04:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -