streda, 8 júla, 2020
16.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Weber: Europarlament by si mal vybrať, či chce sídliť v Štrasburgu alebo...

Weber: Europarlament by si mal vybrať, či chce sídliť v Štrasburgu alebo Bruseli

Vysoké náklady spojené so súčasným režimom, keď EP zasadá na dvoch miestach, podľa Webera mnoho ľudí pohoršujú. “Dokážem to pochopiť. Európsky parlament by mal dostať právo samostatne rozhodnúť o tom, ako bude organizovaná jeho činnosť a kde bude jeho sídlo – v Štrasburgu alebo Bruseli,” povedal tento nemecký politik, člen kozervatívnej Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU).

Oficiálnym sídlom EP je Štrasburg, kde sa koná väčšina jeho plenárnych zasadnutí. Parlamentné výbory zasadajú v Bruseli, zatiaľ čo sekretariát má základňu v Luxemburgu. Takéto usporiadanie je od roku 1997 zakotvené v zmluvách o EÚ a jeho zmena by si vyžadovala odsúhlasenie vládami a parlamentmi všetkých členských štátov Únie.

Weber v tejto súvislosti poukázal na situáciu v Nemecku, kde Spolkový snem po opätovnom zjednotení krajiny “sám rozhodol, že jeho sídlom už nemá byť ďalej Bonn, ale Berlín”.

Štúdia z roku 2013 ukázala, že by bolo možné ročne ušetriť 103 miliónov eur, ak by sa všetky činnosti EP sústredili do Bruselu, pripomenula DPA.

Weber vystúpil v sobotu na politickom zhromaždení v meste Münster na západe Nemecka, kde vyhlásil, že EÚ by mala byť založená na kresťanských hodnotách a nemala by prijať za člena Turecko. “Sme hrdí, že na tento kontinent vplýva kresťanstvo… To nie je niečo, čo patrí do múzea, ale malo by nás to sprevádzať do budúcnosti,” citovala ho tlačová agentúra AFP.

V súvislosti s kresťanskými hodnotami majú byť Európania podľa Webera “úprimní” v rokovaniach s Tureckom, o ktorom sa domnieva, že “nemôže byť členom” Únie. “Chceme partnerstvo, priateľstvo, ale musíme ukončiť prístupové rokovania,” vyjadril sa na mítingu.

Weber tiež upozornil na potrebu obrany európskeho projektu pred “nacionalistami a egoistami” a dodal, že Európa stojí pred “historickým bodom zvratu” v obrane európskeho “spôsobu života”.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Čína otvorila v Hongkongu nový úrad pre národnú bezpečnosť. Lamová hovorí o historickom momente

Čína v stredu otvorila v Hongkongu nový úrad pre národnú bezpečnosť. Jeho sídlom sa stal bývalý hotel nachádzajúci sa neďaleko parku Victoria...

Lesný požiar na Ukrajine si vyžiadal aj obete, 110 budov bolo zničených

Pri lesnom požiari v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny zahynuli v utorok štyria ľudia a deviati ďalší museli byť prevezení do nemocnice,...

Vláda prerokuje predĺženie Prvej pomoci i prípravu bezpečnostných stratégií

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) majú dlhšie čerpať pomoc od štátu. Vláda v stredu prerokuje návrh ministerstva práce na predĺženie...

USA: V primárkach v Delaware a New Jersey zvíťazil Joe Biden

Víťazom demokratických primárok v amerických štátoch Delaware a New Jersey sa v utorok stal bývalý viceprezident USA Joe Biden. Informovala o tom...

Slovenskí europoslanci hodnotia svoj prvý rok v Európskom parlamente – Lexmann, Wiezik a Pollák

V stredu si poslanci Európskeho parlamentu (EP) pripomínajú prvé výročie fungovania v poradí už deviateho zákonodarného zboru EÚ v európskej histórii.

Parlament dnes prerokuje návrh na podporu podnikateľov v skrátenom režime

Parlament prerokuje návrh zákona, ktorý má zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku, v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh schválilo plénum v závere prvého rokovacieho...

Slovenskí europoslanci hodnotia prvý rok v Európskom parlamente – Beňová, Štefanec, Šimečka

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si pripomínajú prvé výročie fungovania v poradí už deviateho zákonodarného zboru Európskej únie v európskej histórii.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 8. júla 2020 - 08:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky