piatok, 24 septembra, 2021
17.8 C
Bratislava
ÚvodArénaPRIESKUM: Odtrhnutie sa od Británie v súčasnosti podporuje 49 percent Škótov

PRIESKUM: Odtrhnutie sa od Británie v súčasnosti podporuje 49 percent Škótov

Odtrhnutie sa od Británie v súčasnosti podporuje 49 percent dospelých v Škótsku, čo je nárast o štyri percentuálne body oproti poslednému takémuto prieskumu inštitútu YouGov pre denník The Times z júna 2018, informovala agentúra Reuters.

Výsledky zverejnili v súvislosti s víkendovým dvojdňovým jarným zjazdom Škótskej národnej strany (SNP), ktorá sa zasadzuje za nezávislosť.

SNP pripravuje novú kampaň za nezávislosť po tom, ako s takouto snahou neuspela v referende v roku 2014, keď voliči odmietli samostatné Škótsko najmä pre obavy týkajúce sa ekonomiky. Za nezávislosť vtedy hlasovalo 45 percent zúčastnených voličov, proti ich bolo 55 percent.

V britskom referende v roku 2016 sa nadpolovičná väčšina voličov vyslovila za vystúpenie z EÚ, známe ako brexit, zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva však Škótsko a Severné Írsko hlasovali za zotrvanie v Únii, čo zvýšilo politické napätie.

Británia sa v súčasnosti zmieta v politickom chaose a stále nie je jasné, kedy alebo či vôbec vystúpi z EÚ, píše Reuters.

Prieskum YouGov tiež zistil, že 53 percent Škótov si myslí, že v najbližších piatich rokoch by sa nemalo konať ďalšie referendum o nezávislosti. Škótska premiérka a šéfka SNP Nicola Sturgeonová presadzuje druhý plebiscit pred rokom 2021, keď sa skončí súčasné volebné obdobie Škótskeho parlamentu.

Na snímke Škótska premiérka a šéfka SNP Nicola Sturgeonová 

YouGov sa pýtal na názory 1029 dospelých v Škótsku po tom, ako Sturgeonová v stredu načrtla svoj ďalší plán týkajúci sa snahy o nezávislosť.

Prieskum okrem toho ukázal, že voliči severne od anglickej hranice sa odvracajú od Konzervatívnej i Labouristickej strany.

Škótski konzervatívci, odnož Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej, by podľa prognóz mali v májových eurovoľbách prísť o svojho jediného zástupcu v Európskom parlamente.

Na snímke Nigel Farage

Až 40 percent z voličov, ktorí za nich hlasovali pred dvoma rokmi, totiž prešlo k novej Strane brexitu euroskeptika Nigela Faragea.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 406,760 +829 Dnes Úmrtí 12,594 +2 Dnes Uzdravení 385,167 Infikovaných 8,999 Last updated: 24. septembra 2021 - 10:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -