sobota, 19 septembra, 2020
11.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Lajčák: Turecko je náš spojenec. Treba si uvedomiť, že prichýlili najviac migrantov...

Lajčák: Turecko je náš spojenec. Treba si uvedomiť, že prichýlili najviac migrantov na svete

“Turecko je pre nás dôležitým partnerom, je to náš spojenec v NATO, je to kandidátska krajina na členstvo v Európskej únii (EÚ), krajina, ktorá zohráva veľmi dôležitú úlohu v regióne, ktorý je veľmi dôležitý pre bezpečnosť v Európe,” povedal minister v Bratislave na tlačovej konferencii pri stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Turecka.

“Treba si uvedomiť aj to, že Turecko je krajinou, ktorá prichýlila najväčší počet utečencov a migrantov na celom svete,” povedal a spresnil, že Turecko prijalo 4,5 milióna ľudí, z ktorých 3,6 milióna prišlo zo Sýrie.

“Vďaka dohode, ktorú EÚ s Tureckom uzavrela v roku 2016, sa Turecko stalo hrádzou pred nekontrolovaným prílivom migrantov do Európy,” uviedol.

FOTO TASR: Na snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a minister zahraničných vecí Tureckej republiky Mevlüt Čavušoglu počas stretnutia ministrov zahraničných vecí V4 a Turecka v Bratislave 30. apríla 2019.

Formát V4 a Turecka je podľa jeho slov veľmi užitočný, čo potvrdzuje už jeho štvrté stretnutie. “Veľmi detailne sme diskutovali o situácii v Sýrii, Iráne, Iraku, Líbyi a najnovšom vývoji medzi Izraelom a Palestínou,” povedal.

Počas pracovného obeda sa zástupcovia krajín V4 a Turecka budú venovať primárne vzťahom medzi EÚ a Tureckom.

“V rámci EÚ sú krajiny, ktoré volajú po zastavení prístupových rokovaní s Tureckom,” povedal minister a uviedol, že Slovensko takýto názor nezastáva. 

“My hovoríme, že pokiaľ krajina má úprimný záujem o členstvo v EÚ a pokiaľ je pripravená splniť všetky podmienky, ktoré z toho vyplývajú, mala by dostať šancu a tá šanca sa môže prejaviť len v prístupových rokovaniach,” uviedol Lajčák.

Upozornil však na to, že podmienky vstupu do EÚ je nutné plniť. 

Na poobedňajšom bilaterálnom rokovaní sa Lajčák s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušogluom majú venovať ďalšiemu prehĺbeniu vzťahov medzi krajinami a aktuálnym otázkam v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), kde Turecko takisto hrá významnú úlohu, pričom aj šéfom pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine je turecký diplomat.

Čavušoglu potvrdil, že sa na stretnutí venovali mnohým témam, ktoré sú predmetom záujmu a obáv, a takisto regionálnym otázkam. “Poskytol som aktuálne informácie o tom, čo robíme v Sýrii,” povedal.

Tento problém má podľa neho množstvo aspektov, ako stiahnutie amerických jednotiek, situácia v meste Idlib na severozápade krajiny, politický proces, návrat a podpora utečencov. 

So zástupcami krajín V4 sa venovali téme nepravidelnej migrácie, ktorá je podľa jeho slov výzvou, ktorú je potrebné riešiť spoločne. “Nie je to len záležitosť Európy, ale globálna výzva, na ktorej musíme ďalej spoločne pracovať,” povedal.

FOTO TASR: Na snímke zľava štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Poľska Marcin Przydacz, minister zahraničných vecí Tureckej republiky Mevlüt Čavušoglu, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Česka Tomáš Petříček a minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó.

Takisto vyzdvihol efektivitu dohody medzi Tureckom a EÚ a pripomenul, že počas pracovného obeda sa budú venovať aj otázke boja proti terorizmu. Čavošoglu sa zároveň poďakoval krajinám V4 za podporu snáh Turecka pri vstupe do EÚ.

“Turecko je pripravené splniť akékoľvek podmienky a štandardy a po voľbách je pre nás prioritou reforma,” vyjadril sa a dodal, že najväčším problémom sú pre Turecko politické prekážky.

Minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček uviedol, že Česká republika rovnako vníma potrebu riešenia situácie v Sýrii a pokračovania v dialógu s Iránom.

FOTO TASR: Na snímke zľava štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Poľska Marcin Przydacz, minister zahraničných vecí Tureckej republiky Mevlüt Čavušoglu, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Česka Tomáš Petříček a minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó pózujú počas stretnutia ministrov zahraničných vecí V4 a Turecka v Bratislave 30. apríla 2019.

Poľský vicepremiér Marcin Przydacz zdôraznil, že prítomnosť tureckého ministra zahraničných vecí je dôležitá na diskusiu o situácii na Blízkom východe alebo v Sýrii.

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó vyzdvihol spoluprácu s Tureckom v oblastiach boja proti terorizmu a zastavenia migrácie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Ekonóm Šebo: Čo je zvýhodňovanie veriteľa? Ak niekomu vrátite pol milióna a druhému nič…

Arca Capital? „Ťažko povedať, skadiaľ peniaze pritekali a do ktorej spoločnosti čo kto poskytol,” hovorí pre ParlamentnéListy.sk ekonóm Ján Šebo. Keďže ľudia riešia...

Kosovo udelilo Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine

Kosovo v piatok udelilo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine za sprostredkovanie mierových rozhovorov medzi Kosovom a Srbskom....

Európska lieková agentúra odporúča povoliť dexametazón na liečbu COVID-19

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila oficiálne povoliť lacné steroidné liečivo dexametazón na liečbu ochorenia COVID-19 u ľudí so závažným priebehom, ktorí potrebujú...

VIDEO V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií

V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií (CVVT), ktoré sa bude zaoberať aj využitím vodíkového pohonu v oblasti dopravy. Vyplýva to z memoranda, ktoré...

Babiš nevylúčil vyhlásenie núdzového stavu v krajine

Český premiér Andrej Babiš nevylúčil, že by v prípade potreby prijať opatrenia nad rámec kompetencií ministerstva zdravotníctva mohol byť v krajine znovu...

Krajčí si počká na došetrenie situácie pri úniku informácií z NCZI. Bielik tvrdí, že problém už odstránili

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) nevylučuje odchod generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Bielika v súvislosti s únikom osobných údajov...

VIDEO FPU spúšťa výzvu na pomoc nezávislej kultúre. Ministerka deklaruje širokú adresnosť

Mimoriadna výzva Fondu na podporu umenia (FPU) na pomoc nezriaďovanej kultúry, ktorá je otvorená od piatka do 5. októbra, bude určená širokému spektru...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,256 +235 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,390 Infikovaných 2,827 Last updated: 19. septembra 2020 - 01:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky