štvrtok, 9 júla, 2020
17.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Čo pre Slovensko znamená členstvo v EÚ? Blaha dôvod na bujaré oslavy...

Čo pre Slovensko znamená členstvo v EÚ? Blaha dôvod na bujaré oslavy nevidí, Cséfalvayová hovorí o našom najúspešnejšom období

“Vďaka EÚ prvýkrát v regióne strednej Európy nie sme na jedálnom lístku iných, silnejších mocností. Môžeme sedieť pri jednom stole s tými najsilnejšími, mať rovnaký hlas a nenechať o nás rozhodovať iných,” vyhlásila poslankyňa.

Podobne sa vo svojom vyhlásení vyjadrilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

“Vstupom do EÚ sme sa stali súčasťou vyspelého spoločenstva, ktoré môžeme aktívne formovať, a tak presadzovať záujmy v prospech našich občanov,” napísalo.

Ministerstvo aj predsedníčka zahraničného výboru tiež pripomínajú výhody, ktoré vstup do EÚ Slovákom priniesol. Hovoria o bezpečnosti, stabilite, prosperite, cestovaní, jednoduchšom štúdiu a práci v zahraničí aj finančnej podpore z európskych fondov.

“Európska únia dnes predstavuje pre našu krajinu prirodzený a najvhodnejší politický, sociálno-ekonomický a kultúrny existenčný priestor,” dodal rezort diplomacie.

Predseda európskeho výboru Ľuboš Blaha (Smer-SD), naopak, dôvod na bujaré oslavy nevidí. “Európska únia je v prvom rade neoliberálny projekt – otvára trhy pre veľké západné firmy a geopoliticky nás robí závislými od západných mocností,” tvrdí, no priznáva, že všetko má svoje plusy aj mínusy.

Ako výhodu vníma napríklad financovanie infraštrukturálnych projektov cez kohézne fondy. Odmieta však, aby sa európske peniaze stávali predmetom vydierania.

Cséfalvayová ako hlavnú výzvu, ktorej EÚ v súčasnosti čelí, vníma pochopenie potreby prehĺbenia európskej spolupráce v globálnom kontexte a každodenné prekonávanie národných egoizmov a rastúceho nacionalizmu.

Hlavnou skúškou budú podľa nej blížiace sa eurovoľby, ktoré podľa jej slov ukážu, do akej miery Európania podľahli dezinformáciám, nacionalizmu a populizmu.

Za obrovskú výzvy považuje tiež klimatické zmeny, veľmi dôležité je podľa nej aj ďalšie rozširovanie EÚ. Podľa Blahu je EÚ v ťažkej kríze. Vníma rozdiely medzi názormi jednotlivých členských štátov v ekonomickej aj kultúrnej oblasti.

“Únia nemusí prežiť. Ak sa nepostaví za ľudí a ďalej bude slúžiť bankám, euroskepsa bude rásť,” myslí si. V tomto ohľade vníma stredoeurópsky región ako hlas zdravého rozumu.

“Stredná Európa je dnes v prvej línii odboja proti totalitárnym tendenciám globalistov a liberálov. Preto je pre budúcnosť Európy kľúčovým regiónom,” uviedol.

Predsedníčka zahraničného výboru, naopak, upozorňuje, že Slovensko by si nemalo nechať vnútiť, aby obraz Vyšehradskej štvorky určovali napríklad súčasné vlády v Maďarsku alebo Poľsku “so svojím euroskeptickým postojom, často nacionalistickou politikou a odporom k liberálnej demokracii, ktorá bola desaťročia základom úspešnej EÚ”.

Upozorňuje, že Slovensko je spomedzi krajín V4 v integrácii najďalej a môže byť pre susedné krajiny vzorom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Analytik k policajnému zásahu: Našiel sa aktívny blbec v skupine. Každý úder jeho bagandžou môže byť smrteľný

Bratislavskí policajti zasahovali proti mužovi s nožom. Všetko bolo v poriadku, podľa  policajných informácií ho spacifikovali v centre metropoly. Lenže – na...

V USA zaznamenali viac ako tri milióny pozitívnych testov na COVID-19

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, oznámil v stredu americký viceprezident Mike Pence. Informovala o tom...

Trnava: Korona zasiahla aj jaskyňu Driny

Zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR v stredu navštívili jaskyňu Driny v okrese Trnava. Ako mnohé z iných slovenských atrakcií, aj tá čelí poklesu návštevnosti....

Krajniak: Vláda rokovanie o predĺžení Prvej pomoci pre firmy a SZČO prerušila

Vláda v stredu prerušila rokovanie o návrhu ministerstva práce na predĺženie projektu Prvá pomoc, ktorý má prispieť k udržaniu pracovných miest na...

Európsky parlament: Merkelová vyzvala na rýchlu dohodu o pláne ekonomickej obnovy EÚ

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu popoludní v bruselskom sídle Európskeho parlamentu (EP) predstavila plány nemeckého predsedníctva v Rade Európskej únie a...

V bratislavskej nemocnici podali prvýkrát pacientovi liek s účinnou látkou remdezivir

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) sa prvýkrát podal pacientovi liek s látkou remdezivir, ktorý zabraňuje množeniu koronavírusu v tele človeka. Informovala o...

Blanár: Korčok uznaním Guaidóa prekročil svoje kompetencie

Uznaním Juana Guaidóa ako dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky prekročil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) svoje kompetencie....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,798 Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 297 Last updated: 9. júla 2020 - 04:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky