piatok, 3 júla, 2020
24.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Ako bolo s Trumpom? Toto povedal Pellegrini po stretnutí, reagoval aj Lajčák

Ako bolo s Trumpom? Toto povedal Pellegrini po stretnutí, reagoval aj Lajčák

 

 

Celkovo dohodnutý čas presiahol dohodnutý limit 15 minút, predstavitelia si mali čo povedať. Na tlačovej konferencii pre médiá to uviedol v piatok slovenský premiér.

Pred stretnutím mal zdravý rešpekt, ale ten sa vzhľadom na priateľskú atmosféru skoro rozplynul. Zo stretnutia odchádzal s príjemnými pocitmi. Je o tom presvedčený aj na základe reakcií, ktoré slovenská delegácia zanechala.

Prezident Trump bol podľa neho veľmi spontánny. Slovensko dostalo historickú partitúru vojenských pochodov z predvojnového obdobia v kožennom viazaní a väzbe. Na Slovensku skúsia, aby jednu zo skladieb nacvičil aj armádny zbor.

“Možno pri návšteve prezidenta Trumpa mu z nej môžeme zahrať,” dodal Pellegrini, ktorý na sociálnej sieti predstavul aj dary určené tak pre prezdenta USA ako aj pre prvú dámu:

Lajčák: Ja som šťastný

“Absolútne úspešná, ja som šťastný,” odpovedal minister Lajčák na otázku, či bola návšteva úspešná. 

“Vážime si, že aj delegácia prezidenta bola zložená z vysokých predstaviteľov, ako amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, takže nešlo o zdvorilostnú návštevu, ale v plnom formáte ako má byť s prezidentom na štyri oči, aj s plenárnym rokovaním,” konštatoval Pellegrini. 

Diskutovali aj o boji proti nelegálnej migrácii. Americký prezident ocenil prístup SR k členstvu v NATO a plnenie si záväzkov.

“Hovorili sme aj o vzťahoch USA a Slovenska v oblasti hospodárskej spolupráce. Dotkli sme sa aj otázky stále nedoriešených kvót na vozidlá,” uviedol Pellegrini, pričom v tejto otázke aj naďalej prebiehajú rokovania.

Snaha je dohodnúť sa na nulovú sadzbu na oboch stranách. “Rozhodnutie z americkej strany zatiaľ nepadlo, ja som mal ale možnosť vysvetliť, aké dopady by takéto rozhodnutie malo na jedného zo strategických spojencov v Európe,” dodal.

Prezidenta Trumpa pozval na návštevu SR, pozvanie sa však neviaže na konkrétny dátum a udalosť. “Smerovali sme ho k tomu, že ak by bol v našej časti Európy. Boli by sme radi, keby sme ho mohli privítať na Slovensku,” dodal.

Rovnako ocenil aj ekonomické parametre SR. Na záver sme sa zhodli, že medzi SR a USA nie sú problematické otvorené oblasti, práve naopak vzťahy sú na vysokej dobrej profesionálnej a priateľskej úrovni. 

Otázka obrannej spolupráce nebola predmetom rokovaní

“Išlo o vrelé privítanie a pre nás bolo veľkou cťou absolvovať túto návštevu,” povedal. Ako ďalej minister Lajčák uviedol, premiér ocenil počas stretnutia angažovanosť USA v strednej Európe.

“Hovorili sme o otázkach energetickej bezpečnosti Nordstream 2, na ktorý máme rovnaký názor, či ilegálnej migrácii, a zaujímal ich náš názor na Ukrajinu,” uzavrel. Otázka obrannej spolupráce nebola predmetom rokovaní.

Návšteva premiéra Pellegriniho prebieha na pozvanie amerického prezidenta aj pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a 15. výročia vstupu Slovenska do NATO.

Z oblasti strednej Európy tento rok už absolvovali návštevu Bieleho domu rakúsky kancelár Sebastian Kurz a český premiér Andrej Babiš. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo bol na Slovensku vo februári.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Demänovská Dolina vyhlásila po zosuve svahu na cestu II/584 mimoriadnu situáciu

Obec Demänovská Dolina v okrese Liptovský Mikuláš vyhlásila mimoriadnu situáciu po zosuve svahu na cestu II/584, ktorý zapríčinila prívalová voda. TASR o tom...

VIDEO Fico: Rozvrat právneho štátu v podobe bláznivej vlády Matoviča. Neexistuje dôvod na väznenie Kičuru

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD...

Rozhodnutie o registrácii lieku na COVID-19 platí aj pre Slovensko

Piatkové rozhodnutie Európskej komisie o podmienečnej registrácii lieku na ochorenie COVID-19 s účinnou látkou remdezivir je automaticky platné vo všetkých členských štátoch...

Matovič: Slovensko neplánuje zaradiť Česko na zoznam nie bezpečných krajín

Krajinám Vyšehradskej štvorky (V4) sa podarilo zvládnuť situáciu v súvislosti s koronavírusovou pandémiou aj vďaka vzájomnej komunikácii, v ktorej naďalej pokračujú. Zhodli...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 19:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky