piatok, 14 augusta, 2020
23.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Babišovo prekvapenie, skvelá Čaputová a zlý Orbán. Magda Vášáryová radila Čechom

Babišovo prekvapenie, skvelá Čaputová a zlý Orbán. Magda Vášáryová radila Čechom

„Myslím si, že v slušnej spoločnosti netreba vyhrocovať situácie až natoľko. Pretože keby sme stále všetci hovorili pravdu, tak by sme sa pozabíjali,“ uviedla Vášáryová. „Aj v politike musíte občas povedať, no nie celkom s vami súhlasím, ale je to zaujímavé, čo ste povedali,“ doplnila. Podľa nej sa však dá v politike uspieť aj bez lží a manipulácií.

„Pozrite sa na našu prezidentskú kandidátku,“ poznamenala a dodala: „Dá sa to. Len to chce veľký tréning. A ona má ten pätnásťročný tréning na súdoch proti všetkým oligarchom a všelijakým podvodníkom, takže ona má dobrý tréning. Na to potrebujete ten tréning a potrebujete byť tiež splachovacia.“

Vášáryová sa vyjadrila aj k manipulácii. „Už som z toho unavená, ako sa stále hovorí, že my sme teraz takí manipulovaní tými fake news a hoaxmi. Prepáčte, ale ja som 40 rokov žila dennodenne v absolútnych manipuláciách. Všetko, čo nás učili v škole, okrem teda dva a dva sú štyri, všetko bola lož, všetko bola manipulácia,“ povedala. „A prežili sme to,“ skonštatovala.

„Myslím si, že my by sme vlastne mali, my, postkomunistické krajiny – teda ak vôbec po 30 rokoch sa dá hovoriť postkomunistické –, ale mali by sme trochu mierniť tú hystériu.“ Podľa Vášaryovej sme dôkazom, že generácie, ktoré 40 rokov žili v hoaxoch a fake news, dokázali prežiť a ešte sa dokážu aj smiať.

„V každom prípade, my sa teraz na Slovensku cítime ako taký ostrov. My máme európsku kotvu, euro.

A tu sa ľudia panicky boja eura. V Poľsku sa panicky boja eura. V Maďarsku detto,“ doplnila. „Zdá sa mi, že ak niečo robia tie sociálne siete, tak šíria paniku. Ale to zas odchádza tá panika a zase prichádza nová téma. A všimnite si, že ten čas, keď trvá tá panika, sa skracuje, takže tie paniky sú čím ďalej, tým kratšie.

Myslím si však, že keby sme na to išli humorom, tak by to bolo lepšie, lebo ja sama som to zažila niekoľkokrát,“ povedala s tým, že humor je smrteľný pre klamárov a „predstieračov“. „Tým nechcem povedať, že Zelenskyj preto vyhral na Ukrajine, že je teda humorista, že je komik. Ale je to zaujímavé,“ dodala.

„Tu vždy bolo nejaké organizované násilie. Teraz sú to radikálni islamisti, ktorí vznikli pred pár rokmi, predtým to boli Červené gardy, ktoré dokonca zabili talianskeho premiéra, predtým to boli zase iní, predtým to boli fašisti, predtým to boli…

Čiže nedá sa povedať, že sme vždy boli, že sme predtým boli bezpeční pred takýmito výčinmi a že teraz sme takí ohrození. Nedá sa byť úplne neohrozený a úplne bezpečný.

Áno, môžete byť, ale musíte sa zavrieť do klietky v zoo,“ poznamenala Vášaryová so slovami, že vám však musia dať jesť, inak zahyniete. „Lebo na to, aby ste sa zavreli do klietky v zoo alebo postavili okolo seba plot, potrebujete, aby vás niekto živil,“ podotkla.

„Vidíte to na Maďarsku, na Viktorovi Orbánovi, mojom bývalom kamarátovi, ktorý neustále ide tou viktimizáciou. To znamená: My sme obeť, všetci nám vždy ubližovali, my sme tí chudáci, my sme tí, ktorí sa nemôžu brániť proti tomu všetkému. Táto viktimizácia znamená jednu vec. Keď ste obeť, tak ste naozaj chudáčik a neviete prevziať zodpovednosť.

Čiže, pokiaľ my sa nezbavíme tohto pocitu z 19. storočia – mnohokrát oprávneného, že sme boli voľakedy obeťou tých silnejších atď. –, ale pokiaľ sa tohto nezbavíme a to je veľká kultúrna zmena, pretože byť obeťou je vlastne aj príjemné…“ uviedla Vášáryová v ďalšej téme s tým, že s obeťou však nikto nechce mať nič spoločné.

„A keď chceme byť normálni Európania, tak musíme prevziať zodpovednosť a tohto sladkého pocitu obete sa musíme vzdať,“ pokračovala. Druhou zmenou je potom nutnosť interpretovať minulosť mladými.

„Ale aby si mohli interpretovať minulosť, tak sa musia spýtať svojich rodičov a starých rodičov alebo prastarých rodičov, ak ešte majú, ako sa zachovala ich rodina v tých dôležitých dátumoch,“ povedala. „To musíte vedieť, pretože v krízových situáciách budete reagovať tak, ako reagovali vaši prarodičia v týchto dátumoch,“ dodala.

 

Viktor Orbán

Viktor Orbán Zdroj: TASR

Podľa Vášáryovej antisemitizmus nikdy neodišiel. „Vždy tu bol. A my Slováci sme na tom najhoršie. Minulý rok som bola v Litve a ja som si to nikdy neuvedomila, vedela som o tom niečo, ale nevedela som, že v Litve susedia zobrali palice, lopaty a zabili svojich židovských susedov osobne. Umlátili ich, ženy, deti, starcov, všetkých,“ uviedla.

„Toto sme my neurobili, lebo sa nám nechcelo, takže my sme zaplatili Nemcov. Za každú židovskú hlavu sme zaplatili 500 ríšskych mariek ich vlastným židovským majetkom a poslali sme ich na smrť preč,“ pokračovala so slovami, že o sebe musíme prestať hovoriť ako obete.

„My sme európsky problém, my sme ten problém v Európe, ale s tým sa môžeme popasovať len vtedy, keď povieme, že toto sme urobili, za toto berieme zodpovednosť – pretože to vás posunie vyššie,“ poznamenala.

Na záver Vášáryová povedala pár slov k prezidentke Zuzane Čaputovej. „Ona v určitých veciach môže pokračovať v tom prezidentskom úrade. Samozrejme, že situácia na Slovensku nie je jednoduchá, aby sme si zase neklamali do vrecka.

My máme problém a budeme mať problém s extrémistami, vyslovene s neoľudákmi, takže sa s tým budeme musieť nejako popasovať. Ale na rozdiel od Čiech vidím jednu vec. My stále chodíme a chodíme všetci, čo môžeme, a neustále hovoríme s ľuďmi.

Neustále hovoria novinári, hovoria fotografi, hovoria… My sme zvyknutí ešte z toho mečiarizmu, z toho roku 1998, že toto je tá cesta, a snažíme sa hovoriť s mladými ľuďmi. Dnes sme hovorili na trenčianskej univerzite s mladými ľuďmi.

Čiže to je asi možnosť, akým spôsobom získať tých mladých ľudí, aby išli voliť, čo je kľúčové,“ podotkla s tým, že v roku 1998 zmenili situáciu Slovenska prvovoliči. „My sme nehovorili, koho majú voliť, tie hlasy sa prirodzene rozdelili,“ doplnila Vášáryová, ktorá je za Čaputovú veľmi rada. „Nájdite nejakú babu! Božemôj, veď tie Češky sú také schopné,“ vyzvala.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová  Zdroj: TASR

 

„Ja viem, že tu máte Slováka, ale my sme netušili, že ho budete tak milovať. A teraz už k vám prišli ďalší Mečiarovi privatizátori,“ uviedla Vášáryová k českému premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO).

„My by sme veľmi potrebovali, keby sme si v tých základných veciach, to znamená, kto sú naši kamaráti, kto nie sú kamaráti, s kým sa budeme priateliť, s kým nie, aby sme si s Čechmi rozumeli.

Veď predsa vy ste nás vytiahli z nebytia v tom roku 1918. Veď ste nám dali všetko, ešte ste nám aj gramatiku zmodernizovali. Nezabúdajte na to.

Prepáčte, ale nemôžete sa tváriť, že už s nami nič nemáte. Vy máte ešte stále istú zodpovednosť za nás a nemôžete sa tváriť, že teraz už vlastne my môžeme na nich kašlať. Máte Tatry? Nemáte Tatry. Takže musíte si nás predchádzať,“ zakončila.

 

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Video nájdete na webe Aktuálně.cz.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo pandemický plán. Pozrite sa, koľko má fáz, kde Slovensko je a čo všetko plán rieši

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v piatok nový pandemický plán, ktorý rieši postupy štátu počas pandémie. Určuje, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii...

Ekonomiky Maďarska, Rumunska a Bulharska sa v 2. kvartáli strmo prepadli

Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko oznámili za 2. kvartál najväčší prepad svojich ekonomík za celé desaťročia. Dôvodom boli opatrenia na zabránenie šíreniu nového...

Migračný úrad MV je pripravený podieľať sa na vzniku úradu pre migráciu a azyl

Migračný úrad Ministerstva vnútra (MV) SR je pripravený podieľať sa na vzniku Imigračného a naturalizačného úradu. Zmienka o jeho vytvorení je aj...

Hlas-SD: Nebudeme sa vytešovať z historického prepadu slovenskej ekonomiky

Vznikajúca strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas-sociálna demokracia považuje za scestné vytešovať sa z historického prepadu slovenskej ekonomiky, ako to robí premiér Igor...

Chorvátsko už druhý deň po sebe hlási rekordný prírastok nakazených koronavírusom

Chorvátsko zaznamenalo už druhý deň po sebe rekordný prírastok počtu prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín v tejto krajine potvrdili ďalších...

Košice: V univerzitnej nemocnici zomrela staršia pacientka s ochorením COVID-19

V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) zomrela v stredu (12. 8.) 80-ročná pacientka s pozitívnym testom na nový koronavírus. "Ako hlavná príčina smrti bola...

VIDEO Matovič: Prekvapenie pre všetkých okrem nás. Splnili sme cieľ HDP. Ľudia z prvej línie boja proti pandémii dostanú odmenu

Vývoj hrubého domáceho produktu (HDP), o ktorom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok, je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) prekvapením pre všetkých okrem...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,801 +62 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,944 Infikovaných 826 Last updated: 14. augusta 2020 - 21:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky