nedeľa, 24 januára, 2021
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Kandidát na post šéfa eurokomisie chce znížiť voličský vek na 16 rokov:...

Kandidát na post šéfa eurokomisie chce znížiť voličský vek na 16 rokov: Mladí ľudia vedia, čo chcú

Jeho hlavný rival pre túto funkciu, nemecký europoslanec a volebný líder Európskej ľudovej strany (EPP) v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) Manfred Weber by nechal o tejto téme rozhodnúť členské krajiny EÚ.

“Mladí ľudia vedia, čo chcú,” týmito slovami obhajoval Timmermans svoj návrh na zníženie voličského veku počas predvolebnej televíznej diskusie, ktorú v utorok v Kolíne pripravil nemecký televízny kanál ARD.

Súperom kandidáta Strany európskych socialistov (PES) bol Manfred Weber. Ich diskusie sa týkali “pálčivých” tém ako sú terorizmus a klimatické zmeny, ale aj väčšia účasť mladej generácie na politickom živote Európy.

Väčšina doterajších európskych predvolebných prieskumov verejnej mienky dáva EPP najväčšie šance na víťazstvo v eurovoľbách, ktoré sa v členských krajinách uskutočnia v dňoch 23. až 26. mája.

Európski ľudovci by mali opäť získať najviac kresiel v zákonodarnom zbore EÚ, hoci menej ako sa im to podarilo pred piatimi rokmi.

Weber na otázku, či aj on podporuje zníženie minimálneho voličského veku, povedal, že rozhodnutie o tejto otázke treba ponechať na vlády jednotlivých členských štátov a nie na európske inštitúcie v Bruseli.

Zároveň však dodal, že v každom prípade ide o tému, ktorá by mala byť predmetom verejných diskusií.

V roku 2019 je podľa prieskumov na objednávku EP oprávnených voliť okolo 373 miliónov občanov EÚ (okrem Británie), z toho je podľa odhadov 33,4 milióna prvovoličov vo veku 18 rokov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 Úmrtí 3,965 Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 24. januára 2021 - 09:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky