Vatikán uznal Medžugorie za oficiálne pútnické miesto

  0
  Na archívnej snímke sa veriaci modlia pri soche Panny Márie pred kostolom sv. Jakuba v bosnianskom pútnickom meste Medžugorie. (Autor: TASR)

  Hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti zároveň zdôraznil, že príslušné oficiálne schválenie Vatikánu by sa nemalo interpretovať ako cirkevné potvrdenie autenticity týchto údajných zjavení, keďže je v tejto veci potrebné ďalšie skúmanie. 

  Panna Mária sa v Medžugorí prvýkrát údajne zjavila šiestim deťom v roku 1981. Medžugorie sa potom stalo významným pútnickým miestom a súčasne aj stabilným zdrojom príjmov pre miestnych obyvateľov. Niektorí z údajných – medzičasom už dospelých – vizionárov tvrdia, že Panna Mária sa im pravidelne zjavuje aj naďalej.

  Katolícka cirkev bola doposiaľ k uvedeným zjaveniam opatrná a vyzývala diecézy, aby neorganizovali oficiálne púte do Medžugoria. Mnohé farnosti to však napriek tomu robili a ročne toto miesto navštívia státisíce ľudí. 

  Avšak mnohí katolíci si myslia, že ide o podvod. Predchádzajúci pápež Benedikt XVI. vytvoril komisiu zloženú z teológov a biskupov na preskúmanie údajných mariánskych zjavení z Medžugoria. Komisia svoje zistenia nepublikovala, ale odovzdala ich súčasnému pápežovi Františkovi.

  Pápež v roku 2017 uviedol, že skúmanie prvých zjavení z Medžugoria stále pokračuje. Vyslovil však silné pochybnosti nad neustávajúcimi posolstvami tamojších vizionárov. Pripustil však, že niektorí veriaci môžu v Medžugorí zažiť osobnú duchovnú obnovu – “stretnúť Boha, zmeniť svoje životy”.

  Vatikán vo svojom nedeľnom vyhlásení zároveň dodal, že pápežský delegát v Medžugorí – poľský arcibiskup Henryk Hoser – zabezpečí, aby pútnici, ktorí toto miesto navštívia, si boli vedomí toho, že teológovia stále skúmajú autenticitu týchto údajných zjavení. 

   

  - Reklama -