nedeľa, 28 februára, 2021
1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Srí Lanka: V kostoloch sa konali prvé bohoslužby od veľkonočných útokov

Srí Lanka: V kostoloch sa konali prvé bohoslužby od veľkonočných útokov

Omše sa konali za prísnych bezpečnostných podmienok a kostoly strážili vojaci a polícia, pričom hliadkované boli aj cesty vedúce do svätostánkov. Návštevníci kostolov sa museli legitimizovať občianskym preukazom a pred vstupom do kostolov prejsť osobnou kontrolou. Úrady zakázali aj parkovanie pred kostolmi.

Nedeľné bohoslužby boli po útokoch z 21. apríla zrušené z dôvodu obáv, že by mohlo dôjsť k ďalším podobných udalostiam. Veriaci si namiesto toho vypočuli bohoslužbu prostredníctvom televízneho prenosu z domu arcibiskupa Malcolma Randžitha.

Cirkevné školy sa znova otvoria v utorok, ak ich vedenie bude spokojné s bezpečnostnými opatreniami.

Podľa srílanského prezidenta Maithrípálu Sirisénu je “99 percent” zostávajúcich podozrivých už v rukách polície a ich nálože boli skonfiškované. Prezident dodal, že pre turistov je krajina opäť bezpečnou destináciou.

Sedem samovražedných teroristov zaútočilo na dva katolícke kostoly a na jeden protestantský kostol, ako aj na tri luxusné hotely v mestách Kolombo, Negombo a Batticaloa. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), vykonali ich však miestne zradikalizované moslimské skupiny.

Polícia vyhlásila, že útoky naplánovalo Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ) a ďalšia frakcia. Útočníkov podľa vyšetrovateľov zrejme viedol kazateľ z východu krajiny, ktorý bol aj jedným z páchateľov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 306,268 Úmrtí 7,075 Uzdravení 255,300 Infikovaných 43,893 Last updated: 28. februára 2021 - 07:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky