Srí Lanka po ďalšom násilí na mešity a obchody zablokovala sociálne siete

  0
  Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona v Colombe na Srí Lanke 22. apríla 2019 (Autor: TASR)

  Incidenty pravdepodobne vyprovokovala hádka na Facebooku, píše agentúra Reuters.    Miestni predstavitelia uviedli, že zadržali 38-ročného muža za jeho výhražný facebookový príspevok “Raz budeš plakať!”.

  Počas nedele a pondelka v susednom okrese Kurunégala zadržala polícia aj skupinu mužov pre podozrenia z útokov na predajne vo vlastníctve moslimov, uviedli policajné zdroje. Obyvatelia prevažne tohto budhistického okresu následne podľa hovorcu armády požadovali ich prepustenie.

  Počas útoku bolo poškodených niekoľko mešít a obydlí moslimov, uviedli predstavitelia politickej strany Srílanský moslimský kongres (SLMC). Presný počet zadržaných ani rozsah škôd však neboli bezprostredne známe.

  Ide o najhoršie prejavy násilia od veľkonočných útokov, pri ktorých sedem samovražedných teroristov zaútočilo na dva katolícke a jeden protestantský kostol a na tri luxusné hotely v mestách Kolombo, Negombo a Battikalóa a zabili viac než 250 ľudí. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), vykonali ich však miestne zradikalizované moslimské skupiny.

  Srí Lanka po útokoch v snahe zabrániť šíreniu dezinformácií dočasne zablokovala používanie sociálnych sietí. “Ďalšie blokovanie sociálnych médií je dočasným opatrením na zachovanie mieru v krajine,” uviedol generálny riaditeľ informačného odboru vlády.

   

  - Reklama -