utorok, 19 januára, 2021
1.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Trápne odchádzanie Angely Merkelovej. Pred voľbami ju radšej nikde neukazujú

Trápne odchádzanie Angely Merkelovej. Pred voľbami ju radšej nikde neukazujú

Angela Merkelová má ako kancelárka vydržať ešte viac ako dva roky, do volieb na jeseň 2021, kým úplne opustí politiku. V pozícii straníckej predsedníčky ju už vystriedala Annegret Krampová-Karrenbauerová, pre ktorej nevysloviteľné meno si v Nemecku zaviedli skratku AKK. Tá má vládnucich kresťanských demokratov viesť aj do budúcich volieb.

Štýl kancelárky Merkelovej charakterizovaný „vysedením“ problému na dlhých schôdzach, však odchádza už teraz. Ekonómka Ilona Švihlíková pripomína, že jej nástupkyňa AKK už dnes prejavuje oveľa väčšiu razanciu a ťah na bránu.

Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová  Zdroj: TASR

Pekná ukážka vraj prebehla nedávno, keď Emmanuel Macron prezentoval svoju víziu dynamickej európskej integrácie. Teatrálna oslava európanstva v tej podobe, aká vyhovuje Francúzom, nebola zo strany Merkelovej tradične nijako výraznejšie komentovaná.

Zato sa ozvala AKK. Macronovi so suverénnou nemeckou vecnosťou odkázala, že prvým krokom jeho zmien by malo byť presťahovanie Európskeho parlamentu zo Štrasburgu, na ktorom si Francúzi tradične zakladajú, a druhým to, že Francúzsko by sa malo vzdať svojho kresla v Bezpečnostnej rade OSN v prospech Európskej únie.

Nehovoriac o názoroch očakávanej budúcej kancelárky na imigráciu, ktoré síce nejdú tak ďaleko ako u bývalého predsedu CSU Horsta Seehofera, ale k heslu Angely Merkelovej „Wir schaffen das“ majú tiež veľmi ďaleko.

Typickým obrázkom dneška vraj je, že CDU ešte stále úradujúcu kancelárku pred voľbami do Európskeho parlamentu radšej schováva. Pre kancelárku, ktorá vyhrala štyri voľby za sebou, je to teda podľa Švihlíkovej veľmi potupné lúčenie.

Celý komentár nájdete na webe casopisargument.cz.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 224,385 Úmrtí 3,526 Uzdravení 171,092 Infikovaných 49,767 Last updated: 19. januára 2021 - 09:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky