Pellegrini: Veľmi vítam dnešné rozhodnutie Trumpa

  0
  Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini počas stretnutia so zástupcami amerických spoločností v rámci pracovnej návštevy Spojených štátov amerických 2. mája 2019 vo Washingtone. (Autor: TASR)

  “Veľmi vítam dnešné rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa o polročnom odložení rozhodnutia, či zvýšiť clá na automobilový priemysel. Počas mojej návštevy Bieleho domu som vyzval na posilňovanie voľného obchodu medzi Európskou úniou (EÚ) a USA, a nie budovanie ďalších bariér,” spresnil predseda vlády SR.

  Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje posunúť rozhodnutie o clách na dovoz áut až o 6 mesiacov, uviedli dva zdroje pre CNBC. Zatiaľ totiž nechce prehlbovať globálne obchodné konflikty.

  Biely dom má do soboty (18. 5.) rozhodnúť, či uvalí clá na dovoz áut a automobilových súčiastok. Podľa zákona má administratíva ďalších 180 dní na rozhodnutie, pokiaľ rokuje s opačnými stranami.

  Trump považuje clá za spôsob na získanie páky proti partnerom, ako sú EÚ alebo Japonsko, počas rokovaní. Trump však riskuje, že clami na autá vyvolá ďalšie globálne obchodné spory.

  Napríklad EÚ má už pripravený zoznam odvetných opatrení, ktoré prijme, ak Trump zavedie clá na dovoz áut.

  Biely dom sa aktuálne pokúša uzatvoriť obchodnú dohodu s Čínou a ukončiť eskaláciu konfliktu.

  Dve najväčšie ekonomiky v uplynulých dňoch opäť zvýšili clá na vzájomný dovoz, čo ohrozuje globálnu ekonomiku a znepokojuje finančné trhy.

  Trump uvažuje o použití argumentu ohrozenia národnej bezpečnosti, aby mohol zvýšiť clá na autá až na 25 %. Ministerstvo obchodu vo februári predložilo príslušnú správu, ktorá podľa prezidenta ospravedlňuje zavedenie ciel.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu