utorok, 19 októbra, 2021
14 C
Bratislava
ÚvodArénaFico sa zastal Blahu, ten mu poďakoval takýmto statusom. Dokonca aj niečo...

Fico sa zastal Blahu, ten mu poďakoval takýmto statusom. Dokonca aj niečo sľúbil

V prípade predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) a jeho protieurópskych vyjadrení na sociálnej sieti Fico uviedol, že ani raz nebol svedkom toho, že by Blaha urobil krok proti orientácii Slovenska. 

Blaha podľa Fica vie, že životný priestor Slovenska je Európska únia. “Orientácia krajiny je zabezpečená na 100 percent,” deklaruje líder Smeru-SD. Ak má Blahov slovník “väčšiu kadenciu alebo viac farieb”, Ficovi to nevadí.

Expremiér svoje slová zopakoval aj v pondelok počas tlačovej konferencie. “Mňa zaujíma orientácia krajiny. Nikdy Ľuboš Blaha neurobil nič, čo by ohrozovalo alebo poškodzovalo našu jasnú zahraničnú politickú orientáciu,” povedal Fico. Podľa jeho slov je Blaha proeurópsky orientovaný politik.  “Ak má nejaký slovník, ktorý je farbistejší alebo nápaditejší, na to má každý poslanec právo,” povedal Fico.  

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vo štvrtok (16. 5.) kritizoval predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Blahu za jeho protieurópske vyjadrenia na sociálnej sieti. Mal by sa ich podľa neho zdržať. 

Väčšina poslancov vo výbore Pellegriniho postoj ocenila. Blaha vzal kritiku na vedomie. Premiér zároveň odmieta, aby sa Blaha vyjadroval o predstaviteľoch EÚ ako o lúzroch či o EÚ ako o organizácii, ktorá nenávidí ľudí a tento región.

“To je cez čiaru,” zdôraznil Pellegrini. Pripomína, že Blahu do funkcie vo výbore nominoval Smer-SD, ktorý jasne podporuje európsky projekt a členstvo Slovenska v ňom.

Na Ficove slová, ktoré sú diametralne odlišné od spomínanej kritickej reakcie, ktorú Blahovi adresoval premiér Peter Pellegrini, reagoval šéf európskeho výboru na sociálnej sieti obsiahlym ďakovným statusom.

“Zo srdca ďakujem predovšetkým Robertovi Ficovi za podporu. Som rád, že predseda Smeru ocenil môj farbistejší slovník a prirodzene, beriem si k srdcu jeho radu, aby som používal slovenskejšie výrazy,” napísal Blaha, pričom sľúbil, že bude používať “už iba slovenské výrazy”.

Zároveň vyjadril súhlas s Ficovým nedeľným vyjadrením, v ktorom šéf Smeru kritizoval ľudí, “ktorí v živote nič nedosiahli, majú 30 až 35 rokov, stále bývajú u mamičky v detskej izbe, vypisujú nezmysly a šíria obrovskú nenávisť.” 

Rusko podľa Fica nie je nepriateľ Európy

Fico okrem svojho postoja k vjadreniam predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti hovoril aj o postojoch k EÚ. “Európska únia je pre Slovensko životne dôležitá, bez členstva v Únii by nebola SR tam, kde v súčasnosti je,” vyhlásil.

“My si hlavne sledujme, keby došlo k akémukoľvek centralizovaniu niektorých štátov, aby nám tento vlak neušiel. Buďme plnoprávnym platným členom Európskej únie. Hovorme o veciach, ktoré sú v Únii zlé,” povedal. 

Fico deklaroval, že Smer-SD je proeurópsky orientovaná strana a na tomto sa nič meniť nebude. Fico však odmieta, aby Európska únia robila z Ruska strategického nepriateľa. Rusko podľa jeho slov nie je nepriateľ Európy.

“Európska únia potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Európsku úniu,” skonštatoval Fico. Ako tvrdí, Slovensko má právo, aby svoje suverénne postoje prezentovalo, ale nemôže “hlava-nehlava tĺcť” do inštitúcie, ktorá mu mimoriadne pomohla.

Autor: TASR/redakcia

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 14:59 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img