utorok, 24 novembra, 2020
3 C
Bratislava
Úvod Aréna Rusko za prvé 2 májové týždne mohlo prísť o 1 mld. USD...

Rusko za prvé 2 májové týždne mohlo prísť o 1 mld. USD na príjmoch z ropy

Konečné škody spôsobené kontamináciu môžu byť niekoľkonásobne vyššie, uviedli ekonómovia, podľa ktorých sa však zdá byť nepravdepodobné, že by škody v tomto štádiu ešte zhoršili krehké vyhliadky na rast ekonomiky alebo podkopali rubeľ.

Export ropy z Ruska do Európy sa zastavil v apríli, po odhalení vysokej hladiny organických chloridov v ropovode Družba.

Oficiálny ruský odhad škôd neexistuje. Minister energetiky Alexander Novak v polovici mája tvrdil, že celkové škody spôsobené kontaminovanou ropu nedosiahnu 100 miliónov USD, ale nie je jasné, o čo presne sa tento odhad opiera.

Agentúra Reuters pri svojom odhade škôd (vo výške 1 miliardy USD) vychádzala z čísiel o exporte, ktoré jej poskytli zdroje oboznámené s údajmi ministerstva energetiky. A tiež z priemerného mesačného vývozu ropy cez Družbu v minulom roku, ktorý upravila o zmeny globálnych cien ropy.

Podľa spomínaných zdrojov sa priemerná úroveň exportu cez potrubie v období od 1. mája do 16. mája znížila o 6 %.

Rusko by malo byť schopné vykompenzovať výpadky predajom zľavnenej kontaminovanej ropy a z exportu ropy iným smerom, vďaka nedávnemu rastu cien komodity, domnievajú sa analytici.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude trvať, kým ruský export ropy do Európy dosiahne úroveň pred kontamináciou, ale prevádzkovateľ bieloruskej časti ropovodu Družba povedal, že úplné “zotavenie”, vrátane čistiacich operácií, by mohlo trvať šesť mesiacov.

Vplyv kontaminácie na ruskú ekonomiku tak nebude výrazný, ak sa situáciu podarí čoskoro vyriešiť, uviedla spoločnosť Capital Economics. 

Kontaminácia však zároveň poškodila povesť ruského ropného sektora, a ak problémy potrvajú dlhšie, klienti v Európe by sa mohli nakoniec posunúť k iným dodávateľom, upozornila.

Teoreticky, ak by Rusko v priebehu roka zredukovalo produkciu ropy a vývoz o 1 milión barelov (1 barel = 159 litrov) denne, rast jeho hrubého domáceho produktu by sa znížil o 0,8 percentuálneho bodu.

Prezident Vladimir Putin nariadil vláde, aby do roku 2024 priviedla Rusko medzi prvú päťku najväčších ekonomík sveta. Ruské hospodárstvo však začiatkom roka 2019 spomalilo svoj rast a priblížilo sa na dohľad k recesii.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Cena bitcoinu sa dostala nad 19.000 USD (15.965 eur)

Bitcoin pokračuje v prudkom raste a jeho cena sa v utorok prvýkrát od roku 2017 dostala nad hranicu 19.000 USD (15.965 eur)....

Matovič sa ospravedlňuje: Som zbytočne späť reagoval na každý podpich pod rebro. Bolo to zraňujúce

Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa ospravedlnil. Tvrdí, že od utorka, ak bude chcieť niekto verejne spochybňovať rozhodnutia svojich koaličných partnerov, tak im...

Drucker: Zasadnutia ústredného krízového štábu by mali byť verejné

Mimoparlamentná strana Dobrá voľba vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby boli zasadnutia ústredného krízového štábu, pandemickej komisie a konzília odborníkov od začiatku...

Školskí odborári apelujú za návrat detí do škôl

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku podporuje otvorenie škôl, aby sa naplnili základné princípy a ciele výchovy a vzdelávania. Medzi ne patrí...

Pellegrini: Matovič chce vlastného generálneho aj špeciálneho prokurátora

Poslanci Národnej rady SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nebudú vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora voliť neprokurátora. Medzi kandidujúcimi prokurátormi nevidia žiadneho, ktorý...

Bratislavský Ružinov zvažuje vytvorenie stáleho odberného miesta na COVID-19

Bratislavský Ružinov zvažuje vytvorenie stáleho odberného miesta na ochorenie COVID-19. Eviduje totiž veľký záujem ľudí o testovanie antigénovými testami aj mimo plošného testovania...

Baránek: Premiér Matovič prepaľuje všetky témy. Keby prepálil len voľbu prokurátora, bola by to aspoň relevantná téma

Prečo podmieňuje premiér Matovič osobou generálneho prokurátora odchod z vlády? Generálny prokurátor je dôležitá funkcia aj pre možnosť...
Slovensko
Pozitívne vzorky 97,493 +1,021 Dnes Úmrtí 709 +16 Dnes Uzdravení 50,738 Infikovaných 46,046 Last updated: 24. novembra 2020 - 16:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky