Petíciu za Zelenského odstúpenie podpísalo 25.000 ľudí, musí sa ňou zaoberať

  0
  Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skladá prezidentský sľub v parlamente v Kyjeve v pondelok 20. mája 2019. (Autor: TASR)

  Petícia bola k dispozícii na podpísanie na oficiálnej internetovej stránke kancelárie ukrajinského prezidenta.

  Autorom výzvy k Zelenskému, aby odstúpil, je “Bezruk Maxim”. V texte petície sa píše, že “väčšina hlasov” odovzdaných vo voľbách Zelenskému boli “protestné hlasy. V skutočnosti nemáte 73-percentnú podporu voličov”.

  “Preto my, občania Ukrajiny, žiadame okamžitú rezignáciu prezidenta Ukrajiny,” uvádza sa v texte, v ktorom sa tiež píše, že už prvé kroky novej hlavy štátu boli pre Ukrajincov sklamaním.

  Petícia bola zaregistrovaná 22. mája a odvtedy získala viac ako 25.000 podpisov.

  Okrem nej je na webovej stránke ukrajinského prezidenta aj druhá petícia, ktorej autor Vadym Michaľskyj trvá na odstúpení Zelenského, ak sa jeho sľuby dané v predvolebnej kampani nesplnia do šiestich mesiacov. Túto petíciu podpísalo zatiaľ 4500 ľudí.

  Podpisy proti Zelenskému sa zbierajú aj v ukrajinskom parlamente, kde časť poslancov chce dosiahnuť, aby ústavný súd preskúmal jeden z jeho prvých výnosov, ktorý sa týka rozpustenia parlamentu a vypísania predčasných volieb na 21. júla.

  Agentúra Interfax súčasne vo štvrtok informovala, že Najvyšší súd v tejto veci prijal žalobu od súkromnej osoby, ktorá žiada vyhlásiť spomínaný výnos za nezákonný a neplatný. Výnos o rozpustení Najvyššej rady a vypísaní predčasných volieb zverejnil v stredu vládny vestník, čím nadobudol platnosť.

   

  - Reklama -