EPvoľby19 Nemecko: Vládne strany CDU a SPD oslabili, veľký nástup zelených

  0
  Ilustračná snímka. (Autor: TASR)

  Voľby v najmenšej spolkovej krajine Nemecka – Slobodnom hanzovom meste Brémy – sa skončili tesným víťazstvom Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej. 

  Podľa posledných prognóz získala CDU v Brémach 24,8 percenta, zatiaľ čo SPD 23,9 percenta hlasov. Vyplýva to z údajov zverejnených na webovej stránke brémskych volieb. Pred štyrmi rokmi SPD zvíťazila v Brémach s takmer 33 percentami hlasov.      

  Pri vytváraní novej vlády v tejto spolkovej krajine budú mať zrejme dôležitú úlohu zelení, ktorých v nedeľu podporilo 16,4 percenta voličov. 

  Neúspech v krajinských voľbách v Brémach podľa pozorovateľov zvýši tlak na šéfku sociálnych demokratov Andreu Nahlesovú, aby odstúpila z funkcie alebo aby vystúpila zo spolkovej vládnej koalície pod vedením Merkelovej. 

  Nahlesová je však napriek porážke v Brémach odhodlaná zotrvať v koaličnej vláde. “Teraz je dôležité, aby sme pokračovali v práci v rámci (spolkovej) koalície, aby sme zaistili sociálne spravodlivú vládnu politiku,” zdôraznila predsedníčka SPD, podľa ktorej sa nemožno vrátiť z polovice cesty. 

  Za svoje slová, ktoré predniesla v centrále SPD, zožala potlesk prítomných členov strany. 

  Mnohí zo sociálnych demokratov však majú podľa agentúry Reuters už dosť pôsobenia v nevďačnej úlohe spojencov Merkelovej, ktorú SPD zastávala desať z posledných 14 rokov a v ktorej ich kancelárka zatieňovala.

  Podrobné výsledky volieb do Európskeho parlamentu nájdete TU.

   

  - Reklama -