Macron a Sánchez budú v Paríži rokovať o dôsledkoch eurovolieb

  0
  Pedro Sánchez (Autor: TASR)

  Témou ich rokovania na pracovnej večeri bude analýza výsledkov eurovolieb, spresnil v pondelok vo svojom vyhlásení Elyzejský palác.

  Rokovanie Macrona so Sánchezom sa uskutoční v predvečer mimoriadneho summitu EÚ venovaného výsledkom volieb do EP, ktoré sa konali 23.-26. mája a etablované strany v nich čelili rastu sympatií voličov ku krajnej pravici. 

  Šéfovia európskych štátov a vlád budú hovoriť aj o nomináciách budúcich lídrov európskych inštitúcií: Európskej komisie, europarlamentu, Európskej rady a Európskej centrálnej banky. 

  Agentúra AFP pripomenula, že kým Sánchezova socialistická strana (PSOE) vyhrala v Španielsku voľby do europarlamentu, Macronovu stranu Republika v pohybe (LREM) v eurovoľbách vo Francúzsku porazilo krajne pravicové Národné združenie (RN) vedené Marine Le Penovou.

  PSOE a LREM nie sú členmi rovnakej frakcie v EP, kde si dva veľké bloky – Európska ľudová strana (EPP) a Socialisti a demokrati (S&D) – síce zachovali dominantné postavenie, ale stratili väčšinu. Táto situácia bude mať zrejme za následok náročné rokovania o rozdelení postov v Európskej komisii a o zmene na poste jej predsedu, konštatovala AFP. 

  Macron podľa agentúry AFP verí, že napriek neúspechu v eurovoľbách sa okolo LREM podarí v EP vytvoriť širokú centristickú koalíciu a prilákať do frakcie Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) nových členov.

  Po tom, ako sa Sánchez a Macron stretnú v pondelok na večeri, francúzsky prezident v utorok okrem summitu EÚ v Bruseli absolvuje aj schôdzku s predsedami vlád krajín Vyšehradskej štvorky. V utorok bude mať i rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, končiacim vo funkcii. 

  Macron a Merkelová v noci po skončení hlasovania v eurovoľbách telefonicky hovorili alebo sa v uplynulých dňoch stretli s holandským premiérom Markom Ruttem a predsedom portugalskej vlády Antóniom Costom.

   


        

  - Reklama -