utorok, 18 mája, 2021
11.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Rakúsky prezident Van der Bellen formálne odvolal vládu Kurza

Rakúsky prezident Van der Bellen formálne odvolal vládu Kurza

K odvolaniu vlády došlo po tom, ako jej parlament v pondelok na mimoriadnom zasadnutí vyslovil nedôveru. Za návrh opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) hlasovali i poslanci doteraz vládnucej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a ľavicovej strany Jetzt.

Van der Bellen zároveň dočasným vedením vlády  poveril ministra financií Hartwiga Lögera (ÖVP). Ten bude vo funkcii dovtedy, kým sa nenájde kandidát s dostatočnou podporou v zákonodarnom zbore, ktorý vládu povedie až do nových volieb, očakávaných v septembri.

Prezident plánuje vymenovať členov novej vlády do konca tohto alebo začiatku budúceho týždňa. Van der Bellen už je v kontakte s parlamentnými stranami, keďže dočasnú vládu musí Národná rada prinajmenšom “trpieť”.  

Kurzov hovorca už skôr v utorok oznámil, že exkancelár sa nestane šéfom poslaneckého klubu ÖVP (tým zostane aj naďalej August Wöginger) a neujme sa ani mandátu v Národnej rade.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,659 +136 Dnes Úmrtí 12,238 +14 Dnes Uzdravení 371,004 Infikovaných 4,417 Last updated: 18. mája 2021 - 00:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -