štvrtok, 6 augusta, 2020
19.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Severokórejčania prežívajú len vďaka úplatkom, uvádza OSN

Severokórejčania prežívajú len vďaka úplatkom, uvádza OSN

Úradníci podľa tohto dokumentu vydierajú občanov, ktorí majú problém naplniť stanovené kvóty, a berú od nich úplatky, pričom sa im vyhrážajú zatknutím a stíhaním. Ide najmä o ľudí pracujúcich v sektore neformálnej ekonomiky.

KĽDR túto správu odmietla ako “politicky motivovanú so zlým úmyslom”.

“Takéto správy nie sú ničím iným než vykonštruovaným výmyslom… pretože sú vždy založené na tzv. svedectvách 'zbehov', ktorí poskytujú vymyslené informácie, aby si zarobili na živobytie, alebo sú nútení tak urobiť pod nátlakom alebo z láskavosti,” reagovala misia KĽDR v Ženeve vo vyhlásení poskytnutom agentúra Reuters.   

Severná Kórea z neutešenej humanitárnej situácie v krajine viní sankcie OSN, uvaľované od roku 2006 v súvislosti so štátnym jadrovým a raketovým programom.

V správe OSN sa však uvádza, že v rámci “zlého hospodárenia” armáda dostáva prednostné finančné dotácie.

“Obávam sa, že neustále sústredenie sa na jadrovú otázku naďalej odvádza pozornosť od hrozného stavu ľudských práv, v ktorom sa nachádzajú mnohé milióny Severokórejčanov,” uviedla vo vyhlásení vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

“Práva na jedlo, zdravie, prístrešie, prácu, slobodu pohybu a slobodu sú univerzálne a neodcudziteľné, ale v Severnej Kórei závisia predovšetkým od schopnosti jednotlivcov uplácať štátnych úradníkov,” skonštatovala Bacheletová.

Podľa odhadov, ktoré v máji zverejnila OSN, trpia štyria z desiatich (čiže 10,1 milióna) Severokórejčanov chronickým nedostatkom potravín. A varovala, že po najhoršej úrode za desaťročie sa očakáva ďalšie zníženie už i tak minimálnych dávok.

“Hrozba zatknutia, zadržania a trestného stíhania poskytuje štátnym úradníkom silný prostriedok na vydieranie peňazí od obyvateľstva, ktoré sa snaží prežiť,” pokračuje v správe úrad OSN.

Správa je založená na 2014 rozhovoroch so Severokórejčanmi, ktorým sa podarilo utiecť hlavne zo severných provincií Rjanggang a Severný Hamgjong hraničiacich s Čínou.

Mnohí Severokórejčania platia úplatky v hotovosti alebo cigaretách, aby sa nemuseli hlásiť na štátne pridelené pracovné miesta, kde nedostávajú žiadnu mzdu. To im umožňuje zarábať na iných trhoch.

Iní podplácajú pohraničné stráže, aby sa dostali do Číny, kde – najmä ženy – potom pracujú ako prostitútky alebo vstupujú do nútených manželstiev.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Trumpov status obsahoval “škodlivé dezinformácie o ochorení COVID-19”, Facebook ho odstránil. Podobne reagoval aj Twitter

Spoločnosť Facebook v stredu oznámila, že odstránila odkaz zo stránky amerického prezidenta Donalda Trumpa, lebo obsahoval "škodlivé dezinformácie o ochorení COVID-19". Informovala...

Najjednoduchšie riešenie? Trump zrejme prijme prezidentskú nomináciu z Bieleho domu

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že v dôsledku koronakrízy by svoj prejav pri príležitosti oficiálneho prijatia nominácie do prezidentských volieb...

Muži nás bijú a štát ich chráni. V Turecku sa konali protesty proti násiliu páchanému na ženách

Ženy v rôznych mestách Turecka vyšli v stredu do ulíc, kde požadovali ukončenie rodovo podmieneného násilia. Zároveň žiadali, aby Turecko zostalo členom...

India: Požiar v nemocnici usmrtil osem pacientov s koronavírusom

Požiar pripravil vo štvrtok nadránom o život osem pacientov s koronavírusom v nemocnici v meste Ahmadábád na západe Indie, informovali predstavitelia hasičského...

Amsterdam a Rotterdam v stredu zaviedli povinné nosenie rúšok

Holandské mestá Amsterdam a Rotterdam v stredu zaviedli povinné nosenie rúšok v niektorých rušných častiach mesta vrátane známej amsterdamskej uličky lásky Red...

Výbuch v Bejrúte bol nehoda, tvrdí minister obrany USA Esper

Americký minister obrany Mark Esper v stredu naznačil, že je presvedčený, že obrovský výbuch v libanonskom hlavnom meste Bejrút bol nehoda. Protirečil...

Vláda na “Kanároch” preplatí turistom všetky náklady spojené s koronavírusom

Regionálna vláda španielskych Kanárskych ostrovov v stredu oznámila, že preplatí turistom všetky náklady spojené s koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,417 Úmrtí 29 Uzdravení 1,777 Infikovaných 611 Last updated: 6. augusta 2020 - 09:42 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky