Bratislava:Poslanci budú rozhodovať o prenájme pozemkov pred americkou ambasádou

  0
  Na snímke oplotenie Veľvyslanectva Spojených štátov Amerických na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave (Autor: TASR)

  Uzatvorením zmluvy o nájme pozemkov sa má majetkovoprávne zabezpečiť užívanie bezpečnostnej zóny amerického veľvyslanectva na ďalšie obdobie a stanoviť výška nájomného. Súčasní bratislavskí mestskí poslanci budú mať vo štvrtok na stole materiál, v ktorom sa navrhuje prenájom mestských pozemkov na šesť rokov za 481.070 eur ročne.

  “Nájomca platí nájom jedno euro za m2 na deň po dobu šiestich rokov do dňa účinnosti nájomnej zmluvy. Potom nájomca zaplatí nájomné v sume 0,03 eura do konca nájomného vzťahu,” spresňuje v návrhu mesto. Veľvyslanectvo má byť oprávnené uplatniť si trojročnú opciu na obnovenie nájomnej zmluvy za rovnakých podmienok, pokiaľ však minimálne dva mesiace pred skončením doby nájmu preukáže právoplatné stavebné povolenie na výstavbu novej budovy zastupiteľstva Spojených štátov amerických v SR.

  Ambasáda má mať zároveň rok a pol od účinnosti nájomnej zmluvy na to, aby podpísala zmluvu o vzťahu k pozemku, na ktorom bude stáť jej nová budova. Nesplnenie tejto podmienky má vyvolať ukončenie nájomnej zmluvy.

  O návrhu prenájmu pozemkov pred ambasádou rokovalo v minulom volebnom období bratislavské mestské zastupiteľstvo viackrát. V júni 2016 nájom schválilo. Dodatok mal vstúpiť do platnosti pod podmienkou, že ho ambasáda podpíše v lehote do 60 dní od schválenia uznesenia. Veľvyslanectvo ho v tejto lehote podpísalo, avšak až po uplynutí doby nájmu, teda po 15. auguste 2016. Mestské zastupiteľstvo tak muselo znova rokovať o novej nájomnej zmluve. Poslanci však už tejto žiadosti opakovane nevyhoveli a nájom neschválili.

  Bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v roku 2017 vyhlásil, že hlavné mesto prišlo o milión eur, ktoré mohlo z prenájmu získať. “Mesto potrebuje tieto financie a poslanci si ich z nepochopiteľných dôvodov odmietli,” povedal. Plot pred ambasádou je podľa neho súčasťou bezpečnostných opatrení, za ktoré je zodpovedný štát, nie hlavné mesto. Magistrát tvrdil, že podľa Viedenského dohovoru je bezpečnostná zóna súčasťou ambasády aj na priľahlých pozemkoch, a to bez ohľadu na vlastníctvo.

  Veľvyslanectvo opakovane vyjadrovalo sklamanie, že sa nenašiel dostatok hlasov mestských poslancov na schválenie prenájmu. Zároveň uvádzalo, že jeho plány na presťahovanie sa z Hviezdoslavovho námestia, na nové miesto v blízkosti nového Slovenského národného divadla, napredujú. Doteraz sa ale tak nestalo.

  Dlhodobý kritik bezpečnostného plota pred americkou ambasádou na Hviezdoslavovom námestí bol bývalý mestský a staromestský poslanec Martin Borguľa. Ten v roku 2017 spustil aj výzvu za zrušenie bezpečnostného plota pred veľvyslanectvom. Argumentoval tým, že plot špatí najkrajšie bratislavské promenádne námestie a v historickom centre nemá čo robiť.

   

  - Reklama -