nedeľa, 7 marca, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Gajdoš: Odtrhnutie sa od produkcie Ruska je postupná záležitosť

Gajdoš: Odtrhnutie sa od produkcie Ruska je postupná záležitosť

Za najvýraznejšiu investíciu do modernizácie armády v moderných dejinách SR považuje obstaranie 14 stíhačiek F-16, čím sa podľa neho začne nová éra slovenských vzdušných síl.

“Je to postupná záležitosť odtrhnutia sa od produkcie Sovietskeho zväzu a Ruskej federácie. Verím, že postupnými krokmi sa to podarí. Začali sme s Mig-29, postupne pokračujeme v 3D radaroch,” povedal minister s tým, že koncom júna predloží vláde návrh na podpísanie zmluvy na obstaranie rádiolokátorov.

Modernizačné projekty sú podľa jeho slov realizované v zmysle dlhodobého plánu rozvoja a výstavby s víziou do roku 2030.

“Na základe zvýšenia množstva zdrojov postupnými krokmi v zmysle dlhodobého plánu sa systémovo a systematicky snažíme, aby to nebolo bolestivé, odtrhnúť sa od závislosti od Ruskej federácie,” povedal.

Podotkol, že od vzniku samostatnej Slovenskej republiky klesal rozpočet na obranu a problémy sa postupne nabalili. Výboru vysvetlil, že modernizácia a výmena starej vojnovej techniky je naplánovaná.

“Do budúcnosti máme plán náhrady bojovej techniky posovietskej výroby, aj napriek tomu, že mnohá bola vyrobená v našich podnikoch. Keďže po roku 1993 sa výroba znížila, v mnohých prípadoch sa ukončila,” priblížil.

Situáciu je podľa neho preto potrebné riešiť postupne v zmysle legislatívy. Zdôraznil, že pri modernizácii je dôležité, aby šli ruka v ruke vývoj, výskum, modernizácia, výcvik a starostlivosť o personál.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 322,104 Úmrtí 7,739 Uzdravení 255,300 Infikovaných 59,065 Last updated: 7. marca 2021 - 05:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky