Maďarsko: Zadržaný kapitán lode je pripravený zaplatiť kauciu

  0
  Na snímke juhokórejský záchranný tím pracuje na mieste potopenia výletnej lode 1. júna 2019 v Budapešti. (Autor: TASR)

  V sobotu maďarský súd rozhodol, že kapitán pôjde na mesiac do vyšetrovacej väzby. Súdne vypočutie 64-ročného Jurija C. trvalo niekoľko hodín.

  Prokurátor sa ale odvolal proti rozhodnutiu súdu, ktorý vo svojom verdikte uviedol, že Ukrajinca bude možné prepustiť na kauciu 15 miliónov forintov (46.248 eur).

  Podmienil to tým, že jeho pohyb bude monitorovaný náramkom a že zostane na území maďarského hlavného mesta. Termín pojednávania vo veci odvolania zatiaľ nie je známy.

  Ide o skúseného kapitána s usporiadaným rodinným zázemím

  Kapitánov obhajca pre server uviedol, že jeho mandant vyjadril ochotu zložiť kauciu.

  “Jurij C. sa plaví po Dunaji od roku 1975, je to človek s usporiadaným rodinným zázemím. Zložením kaucie chce prejaviť, že má vyrovnané osobné pomery, a že v jeho prípade nie je potrebné nariadiť najprísnejšie donucovacie opatrenia,” povedal advokát, podľa ktorého kapitán vyjadril sústrasť pozostalým, tragickou udalosťou je zdrvený, súčasne však trvá na tom, že pri nehode neurobil žiadnu chybu.

  Denník Magyar Nemzet minulý víkend napísal, že kapitán výletnej lode Viking Sigyn nehlásil, že mieni predbehnúť malú vyhliadkovú loď, ako mu to nariaďujú pravidlá plavby. 

  V takomto prípade by Jurij C. jednoznačne niesol zodpovednosť za zrážku, preto ho polícia zadržala. Obhajca kapitána pre borsonline.hu povedal, že sa k týmto informáciám vyjadria v pondelok.

  Potápači sa pokúšali cez víkend priblížiť k vraku potopenej lode Hableány pri Margitinom moste prostredníctvom dronov, avšak bez úspechu.

  FOTO TASR: Na zázname zo sonaru potopená výletná loď leží na dne Dunaja počas záchrannej operácie 31. mája 2019 v Budapešti

  Zabránil tomu silný prúd rieky, ktorý skomplikoval aj prvé dva skúšobné ponory potápačov.

  Jediným výsledkom ponoru dronov bolo zistenie, že vrak leží v hĺbke vyše ôsmich metrov, teda podstatne hlbšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

  Záchranári stále pátrajú po 19 juhokórejských pasažieroch a dvoch členoch maďarskej posádky. Pri nehode zahynulo najmenej sedem turistov, ďalších siedmich sa podarilo z vody zachrániť.

  - Reklama -