pondelok, 1 marca, 2021
10.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Investovať do obrany? A čo občania? Kiska to pred delegátmi PZ NATO...

Investovať do obrany? A čo občania? Kiska to pred delegátmi PZ NATO vysvetlil jasne

 “Náklady na obranu sa stali nepopulárnymi. Našou povinnosťou je vysvetľovať občanom, že pokiaľ chceme byť bezpečnejšími, Európa musí plniť túto úlohu. Musíme investovať do našich ozbrojených síl,” povedal s tým, že silnejšia Európa si vyžaduje viac.

Kiska zdôraznil aj schopnosť rýchlo reagovať na nové hrozby 

Zdôraznil pri tom aj úlohu spolupráce nielen jednotlivých krajín, ale aj NATO a EÚ. Kiska apeloval na prítomných poslancov a zdôraznil ich úlohu.

Myslí si, že do obranných investícií by mali byť viac zapojené napríklad ministerstvá financií.

Podotkol však, že to nie je len záležitosť ministerstiev a zdôraznil úlohu parlamentov, pretože podľa jeho slov práve poslanci schvaľujú rozpočty.

Pri investíciách do obrany krajín je podľa neho potrebné “menej duplikovať” a vynakladať financie relevantne. V tejto oblasti vidí priestor na väčšiu spoluprácu NATO a Európskej únie.

Okrem potrebných zdrojov, bez ktorých nie je možné napredovanie v plánoch únie, zdôraznil aj schopnosť rýchlo reagovať na nové hrozby.

“Ako aliancia sme boli schopní vyslať jednotky na našu východnú hranicu a posilniť ju. Sme však naozaj schopní vyslať jednotky dostatočne rýchlo v rámci EÚ?” dodal Kiska.

Počas víkendu sa v Bratislave stretli stovky delegátov

Parlamentné zhromaždenie NATO je fórum pre politikov a expertov zaoberajúcich sa bezpečnosťou a obranou.

Slúži na diskusie o agende, prioritách, analýzach i identifikácii trendov v oblasti obrany a bezpečnosti. Ovplyvňuje rozhodnutia Severoatlantickej aliancie a slúži aj ako spätná väzba pre jednotlivé vlády.

Počas víkendu sa na PZ NATO v Bratislave stretli stovky delegátov z členských a partnerských krajín Severoatlantickej aliancie a ďalších hostí z oblasti Stredomoria, ale napríklad aj z Iraku a Afganistanu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,925 +842 Dnes Úmrtí 7,270 +81 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 46,355 Last updated: 1. marca 2021 - 17:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky