Kažimír štartuje v Národnej banky Slovenska: Členstva v Smere sa vzdám v najbližších dňoch

  0
  Peter Kažimír (Autor: TASR)

  “Urobím všetko pre to, aby som pomohol NBS sa pripraviť na novú dobu. Je spojená s novými digitálnymi platobnými platformami, novými spôsobmi fungovania obchodných modelov vo finančnom sektore. Na prvom mieste vždy bola a bude stabilita finančného sektora,” skonštatoval v pondelok nový guvernér Kažimír. Za dôležité považuje aj zvyšovanie finančnej gramotnosti na Slovensku.

  “V neposlednom rade je dôležitá aj ochrana spotrebiteľa. Budem sa pokúšať so svojimi kolegami z bankovej rady pracovať na tom, aby bola NBS atraktívna pre veľmi schopných Slovákov, ale aj zahraničných expertov. Chceme sa viac venovať analytickej práci. Chceme byť pevnou súčasťou toho, čo je základom pre rozhodovanie menovej politiky ECB. Nechceme byť len pozorovateľmi týchto rozhodnutí,” avizoval Kažimír.

  Hneď v prvých dňoch ho čakajú zahraničné pracovné cesty, vycestuje do Vilniusu na mimoriadne rokovanie Rady guvernérov centrálnych bánk, navštívi rakúsku centrálnu banku, ale aj sídlo Európskej centrálnej banky.

  “Teším sa na toto obdobie. V politike som bol 13 rokov. Rozhodol som sa reagovať na ponuku, ktorá sa vytvorila rezignáciou Jozefa Makúcha. Končím v politike,” zhodnotil Kažimír s tým, že už sa vzdal mandátu poslanca v parlamente, následne ministrovania na rezorte financií.

  Kažimír sa bude môcť zúčastňovať rokovaní vlády

  Exminister financií Peter Kažimír a nový guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) bude mať stále miesto na rokovaniach vlády. Potvrdil to šéf kabinetu Peter Pellegrini (Smer-SD). Priznal, že mu Kažimír bude chýbať pre jeho zdravé názory.

  Kažimír sa v najbližších dňoch vzdá členstva v strane Smer-SD.

  “Samozrejme, bude mi chýbať všade, je to môj dobrý kolega, dobrý priateľ a človek, na ktorého som sa mohol obrátiť tak vo vláde, ako aj v strane, ale aj v predsedníctve strany, lebo má zdravé názory, ktoré sú mi blízke,” zhodnotil premiér s tým, že rozchádzajú sa im len “politické cesty”.

  Novému guvernérovi oficiálne priniesol aj list, v ktorom mu oznámil, že má trvalú stoličku na rokovaniach vlády SR, rovnako ako predsedovia iných orgánov.

  “Bude na ňom, či sa bude pravidelne alebo v nejakých intervaloch zúčastňovať aj rokovaní vlády SR,” avizoval premiér s tým, že Slovensko pravdepodobne čakajú aj horšie ekonomické časy.

  “Čím viac hláv, tým viac rozumu,” podotkol Pellegrini.

  Nový guvernér NBS Kažimír skonštatoval, že udržiavanie politických kontaktov je normálne. Stretol sa napríklad s novozvolenou prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, prijal aj pozvanie od odchádzajúceho prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý sa lúči s úradom.

  “Samozrejme, o rozhodovaní v dôležitých záležitostiach NBS bude rozhodovať Banková rada a spolu zabezpečíme nezávislosť rozhodovania, tak ako to stanuje zákon,” dodal Kažimír.

  Pellegrini: NBS vždy bola aj bude nezávislým orgánom

  “Naďalej bdie nad zdravím finančného trhu, bezpečnosťou finančných prostriedkov všetkých občanov, dohliada nielen nad bankami, ale všetkými finančnými inštitúciami. Preto výzvy, ktoré stoja pred novým guvernérom sú naozaj dôležité,” uviedol premiér s tým, že je dôležité, aby funkciu vykonával v súlade so zákonmi a Ústavou SR.

  “NBS vždy bola aj bude nezávislým orgánom od politickej moci. Odchádzajúci guvernér zastával tento post viac ako jedno funkčné obdobie a počas jeho pôsobenia si banka plnila úlohy ako má a dôstojné postavenie a dôveru získala aj na medzinárodnom poli,” zhodnotil Pellegrini, ktorý poďakoval za roky práce v NBS exguvernérovi Jozefovi Makúchovi.

  FOTO TASR: Na snímke sprava odchádzajúci guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch, predseda vlády SR Peter Pellegrini počas uvedenia Petra Kažimíra do úradu guvernéra Národnej banky Slovenska v Bratislave 3. júna 2019.

  Ten skonštatoval, že do NBS prišiel po prijatí eura na Slovensku, následne sa museli centrálne banky popasovať s finančnou krízou.

  “Prijatých bolo veľa potrebných a neštandardných opatrení, ktoré mali zmysel a splnili svoju úlohu. Sme v etape, keď odchádzame od týchto opatrení,” zhodnotil Makúch.

  V rámci NBS bolo prijatých niekoľko opatrení v oblasti platobného styku.

  “Výrazne sme ho zmodernizovali, hlavné významné banky na Slovensku sú dohliadané z Frankfurtu za účinnej podpory NBS, prijali sme ochranu spotrebiteľa, čo je dôležitá a náročná práca, ktorú dopĺňame aj o vzdelávanie finančného spotrebiteľa,” vymenoval Makúch.

  Podľa neho bude pre Kažimíra blízka najmä téma zavádzania fintechov v oblasti platobných služieb.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu