Do Česka prišla správa Európskej komisie, ktorá sa vyjadrila k možnému konfliktu záujmov premiéra Andreja Babiša (ANO). Veľa podrobností sa však ešte nevie. Vie Šojdrová viac? „Ešte pred voľbami sme mali stretnutie s pánom eurokomisárom Oettingerom, bolo to v rámci rokovania kontrolného výboru, on nám podával určitú informáciu, že česká vláda dostane výsledky auditu ešte pred voľbami a bude na českej vláde, ako s tými výsledkami naloží,“ povedala Šojdrová s tým, že je podozrenie, že došlo k vážnemu konfliktu záujmov. „To zrejme v tej správe je,“ podotkla.
„Má to dve roviny. Jedna je tá konkrétna, to znamená preukázanie toho, že je to konflikt záujmov, že sa budú musieť vracať tie dotácie, ktoré už boli vyplatené, prípadne sa zastaví vyplácanie dotácií. To je vec, ktorá by sa vyšetrovala v každom prípade pri ktoromkoľvek neoprávnenom použití európskych prostriedkov.
Ale ja myslím, že oveľa závažnejší je ten politický dosah,“ uviedla Šojdrová a doplnila, že teraz sa zostavujú orgány Európskej únie. „A my potrebujeme premiéra, ktorý bude rešpektovaný,“ zdôraznila.
„Pozrime sa, ako zareagovalo Slovensko. Vymenilo premiéra, pretože premiér bol spochybnený, že má nejaký vzťah ku kauze, k smrti novinára atď. Takže tie štáty nechcú, aby bol na ich čele premiér, ktorý je akokoľvek spochybňovaný,“ pokračovala Šojdrová so slovami, že Babiš sa síce háji, ale už to, že v januári neprišiel hovoriť o svojej vízii pre Európsku úniu, bolo preto, že cítil, že nie je rešpektovaný.
Premiér sa podľa jej slov necíti taký sebaistý, ako to prezentuje v Česku.
„Nedokážem si predstaviť, že premiéra, ktorý čelí takým vážnym obvineniam, ako vážne ho budú brať prezident Macron, kancelárka Merkelová a vôbec aj jeho ďalší partneri na tejto úrovni,“ dodala europoslankyňa.
Andrej Babiš Zdroj: TASR
Šojdrová sa vyjadrila aj k svojmu výroku, keď sa po voľbách poďakovala voličom, ktorí sa nenechali zastrašiť.
„Už rok som vystupovala s tým, že chcem, aby Česká republika prejavila dobrovoľnú solidaritu tým, že prijme nesprevádzané deti, ktoré sú v gréckych utečeneckých táboroch. V septembri ma napadli, obvinili, aj pán premiér, že to je len kampaň, vtedy pred komunálnymi voľbami, potom pred európskymi voľbami.
U mnohých ľudí to vyvolalo určitú obavu, pretože my nechceme a ja sama nechcem nejakú islamizáciu, ja nechcem nelegálnu migráciu, naopak, chcem, aby Európska únia chránila svoju vonkajšiu hranicu, ale vidím, že v Grécku v táboroch stále zostáva viac ako 3 700 neplnoletých a nesprevádzaných detí,“ poznamenala s tým, že mnoho síl a dezinformačných kampaní sa proti tomu obrátilo, vyvolávalo ten strach.
„Nerozhodovala som sa podľa toho, či mi to prinesie alebo neprinesie body, rozhodovala som sa podľa toho, čo je dobré pre deti a čo je dobré pre Českú republiku,“ povedala Šojdrová, ktorá stále verí, že niekoľko detí skutočne dostane pomoc.
„Obhájenie dvoch mandátov za situácie nárastu voličov o 10 percent je podľa nás dobrý výsledok. Získali sme zhruba o 20-tisíc hlasov viac,“ podotkla potom Šojdrová k výsledkom volieb. Sklamaním pre ňu boli výsledky volieb vo Francúzsku.
„Francúzov vôbec nechápem, pretože poznám Marine Le Penovú a to je dáma, ktorá v tom Európskom parlamente len demagogicky kritizuje,“ uviedla Šojdrová k prehre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
Marine Le Penová Zdroj: TASR
Pár slov venovala aj chybám, ku ktorým došlo v Európe v minulých rokoch, keď skritizovala presadzovanie kvót aj vzostup radikalizácie. Zároveň vyjadrila prianie, aby Veľká Británia neodišla z Európskej únie. „Aby neurobila tú radosť pánovi Trumpovi ani pánovi Putinovi,“ poznamenala. Podľa nej musí vo Veľkej Británii zosilnieť proúniový hlas. „Riešením je, aby si Británia uvedomila, že s Európskou úniou je aj Veľká Británia oveľa silnejšia,“ uzavrela Šojdrová.
Video nájdete na webe ČT.