utorok, 4 augusta, 2020
21.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Nabudúce povedia, že ich bolo pol milióna. Je to snaha zničiť Zemana...

Nabudúce povedia, že ich bolo pol milióna. Je to snaha zničiť Zemana s Babišom financovaná z cudziny, tvrdí Zemanov hovorca Ovčáček

Aktuálny protest ste porovnali s demonštráciami vo februári 1948, keď k nadšeným davom hovoril Klement Gottwald a komunisti na 40 rokov prevzali moc. Neprehnali ste to? Sú to predsa úplne odlišné veci.

Sú to totožné veci. Rok 1948 a 2019 spája útok na demokraciu v našej krajine. Prostredníctvom ulice sa politické neziskovky financované zo zahraničia snažia zmeniť výsledok slobodných a demokratických volieb a predovšetkým zvrhnúť vládu. Napokon aj KSČ bola v roku 1948 napojená na zahraničie. Uspela, pretože sa demokratickí politici báli tlaku ulice. A tu je ten rozdiel. V roku 2019 sa demokrati tlaku ulice neboja.

Súčasní protestujúci nehodlajú meniť režim, nechcú odstrániť demokraciu. Alebo azda áno? Naopak hovoria, že slobodu a demokraciu treba zachrániť pred tými, ktorí ju nabúravajú a postupne likvidujú.

Organizátori protestov nesporne útočia na demokraciu. Vedia, že v slobodných voľbách nemajú žiadnu šancu na úspech, tlačia svoje mocenské požiadavky prostredníctvom ulice. Mimochodom, je mi hrozne ľúto všetkých tých poctivých ľudí, ktorí nemajú radi Andreja Babiša a demonštrujú, čo je ich bytostné právo, a pritom sú zneužívaní na pokus o mocenský prevrat.

Vyslovili ste súhlas s názorom Tomia Okamuru, že v Českej republike prebieha „permanentný pokus o štátny prevrat“. Aké znaky, ktoré by tomu nasvedčovali, vidíte?

Sú to permanentné pokusy nevolebnými prostriedkami zničiť prezidenta republiky a teraz aj predsedu vlády. Nenávistná kampaň beží nepretržite od roku 2013.

Andrej Babiš a Miloš Zeman

Andrej Babiš a Miloš Zeman  Zdroj: Hans Štembera

Uviedli ste, že súčasné demonštrácie sú pokusom o farebnú revolúciu. V iných krajinách, kde tzv. farebné revolúcie prebiehali, ich väčšinou niekto zvonku vyprovokoval.

Politické neziskovky, ktoré sa aktívne podieľajú na pokuse o nedemokratický prevrat, financujú zo zahraničia. Hlavným cieľom akcie pritom nie je odstránenie Andreja Babiša. Ide o poníženie našej republiky na úroveň podradnej kolónie, ktorá počúva na slovo Brusel. A to by bol aj faktický koniec Vyšehradskej štvorky. Okamžite by sa do ohrozenia dostalo Poľsko a Maďarsko. V Prahe sa bojuje aj za Varšavu a Budapešť!

Na Václavskom námestí v utorok vystúpilo viacero známych osobností, umelcov a podľa množstva snímok bolo tých odhadovaných 120-tisíc účastníkov prierezom všetkými vekovými kategóriami. Ani toto vás nepresvedčí, že ľudia začínajú byť masívne nahnevaní?

Nepresvedčí. Dokonca ani pol milióna, takú účasť budú organizátori oznamovať v prípade demonštrácie na „zlatnúcej Letnej“, až prebehne. Andrej Babiš má mnohonásobne vyššiu podporu. A dramaticky silnejšiu, pretože ju získal v slobodných a demokratických voľbách. Andrej Babiš sa nestal premiérom vďaka tlaku ulice, ale z rozhodnutia ľudu tejto krajiny.

Tesne pred konaním demonštrácie, ktorá bola údajne najväčšou od roku 1989, sa do Českej republiky dostal draft auditu EK k čerpaniu dotácií holdingom Agrofert. Audítori konštatujú, že premiér Babiš svoje firmy stále ovláda a je teda v jasnom konflikte záujmov. Ako sa na tieto závery pozeráte?

Podľa českých zákonov, a my žijeme v Českej republike, nie je v konflikte záujmov. Návrh auditu navyše doručili do republiky odporne nedôstojným spôsobom, bez podpisu, na akúsi podateľňu. Ako nejakému paholkovi. Ponižujú našu vlasť a tomu tlieska napríklad ODS!

Andrej Babiš uisťuje verejnosť, že Česká republika 451 miliónov korún vracať nebude, vláda sa upína k tomu, že finálne závery Komisie budú odlišné. Ale vraj sa ešte nikdy nestalo, aby sa z pôvodnej požiadavky tzv. korekcie v stopercentnej výške niečo zmenilo. Mal by premiér vyvodiť nejaké osobné dôsledky v prípade, že Komisia ani vo finále závery nezmení?

Potom bude nutné sa s Bruselom súdiť. Nesmieme pripustiť poníženie Českej republiky. Nejde tu len o Agrofert. Toto je útok na celé české poľnohospodárstvo, na české podnikanie. Chcú si nás ekonomicky podvoliť.

Premiér, vládni politici aj vy hovoríte, že všetko sa stalo na základe „udania“ neziskovkou Transparency International či Pirátmi. Ale nie je to tak, že podstatné sú závery vyšetrovania a nie to, na čí podnet sa vyšetrovanie začalo?

Žiadne závery nie sú. Hnusia sa mi však praktiky, keď mocným v zahraničí niekto dodá hanopis na vlastnú krajinu. Biľak tlieska v hrobe a súdruh Leonid Iľjič Brežnev radostne zdvíha huňaté obočie. Vôbec ma v kontexte súčasného diania neprekvapuje, že Európska komisia a OLAF poslali Transparency International významné finančné prostriedky.

Veríte premiérovi Babišovi, že je na neho všetko účelovo pripravené a ničoho sa v skutočnosti nedopustil?

Nejde o otázku viery v Andreja Babiša. Nemám dôvod pochybovať, že ide, ako hovorí klasik, o kampaň a účelovku. Veď je to také zrejmé. Úloha zo zahraničia znie: odstrániť Andreja Babiša z postu premiéra za každú cenu.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Minister Budaj odvolal riaditeľa envirofondu

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v utorok odvolal riaditeľa Environmentálneho fondu Petra Kalivodu. Riadením bude dočasne poverená Timea Sujová, súčasná vedúca...

VIDEO Herca Jozefa Kronera pripomína v Staškove nielen rodný dom

Slovenského herca Jozefa Kronera pripomína v kysuckej obci Staškov jeho rodný dom, turisticko-náučný chodník aj futbalový turnaj O pohár Jozefa Kronera, založený v roku...

Šeliga nebude kandidovať za šéfa Za ľudí, podporí Miroslava Kollára

Podpredseda Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga nebude na sobotnom (8. 8.) sneme kandidovať za predsedu strany. Uviedol to s tým, že...

Hnutie NOVA nemá dostatok členov, upozorňuje komisia pre voľby

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán upozorňuje hnutie NOVA na nedostatočný počet členov jej výkonného orgánu. Vyplýva to z...

Od budúceho roka sa zrušia niektoré povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Od 1. januára budúceho roka sa zjednodušia niektoré povinnosti zamestnávateľov voči Sociálnej poisťovni (SP). Zmeny prinesie nadobudnuté tzv. podnikateľské kilečko, teda zákon,...

Žilina: Mesto ponúka elektronické doručovanie rozhodnutí o daniach a poplatkoch

Mesto Žilina ponúka obyvateľom možnosť doručovania rozhodnutí o výrube daní a poplatkov aj elektronicky. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka ho môžu využiť občania, ktorí...

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

Maloletý sýrsky utečenec vo veku 14 rokov spáchal samovraždu v utečeneckom centre v meste Glize v holandskej provincii Limbursko. Uviedol to v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 +14 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 4. augusta 2020 - 13:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky