V čom je problém Remišovej? Matovič to povedal bez okolkov. A Škripek či Kuffa? Aj pri nich má jasno

0
Igor Matovič (Autor: TASR)

Pri zdôvodňovaní novej platformy Odvážne ste si pomohli štatistikou, podľa ktorej zo 100 kresťanov len šiesti volia kresťanskú stranu. Prečo to tak podľa vás je?

Bohužiaľ, za 30 rokov na Slovensku si kresťanské strany vytvorili imidž, že im ide oveľa viac o zákazy, príkazy, kázania o morálke ako o pomoc chudobným, chorým, slabým, o čom by kresťanská politika mala byť.

Myslíte si, že dokážete tento pomer zmeniť?

Chceme dať ponuku ľuďom, ktorí dnes nedokážu kresťanské strany voliť a boli by sme radi, keby naše hnutie s radosťou volili, aby v ňom videli význam, aby sa nám podarilo vrátiť do kresťanskej politiky to, čo je jej podstatou – sociálne cítenie, a to KDH akoby zavesilo na klinec a kašľali na neho, a mysleli si, že správne je len pritakávať pravicovým stranám.

Prečo prichádzate s týmto projektom práve teraz?

Projekt je schválený od 20. marca a viac ako dva roky som presviedčal ľudí v poslaneckom klube, aby sme do toho išli. Podarilo sa mi to až v marci, keď predsedníctvo tento zámer odsúhlasilo. Treba to spraviť.

Aj prvé kolo prezidentských volieb nám ukázalo, že za kresťanskú myšlienku sa schovávajú komunistické chúťky, fašistické, rasistické alebo zlodejské úchylky a treba o tú kresťanskú vlajku zabojovať.

Časť politického spektra tvorená kresťanskými stranami je dosť prehustená. Ako sa v nej chcete presadiť? Sociálny program, program pre rodiny majú aj iné strany…

Lenže my naozaj nechceme oslovovať ľudí, ktorí už dnes volia kresťanské strany. Nechceme voličov ani KDH, ani Kresťanskej únie či KD-ŽP. Tí sú zrejme spokojní s tým, čo volia.

Chceme dať ponuku takým kresťanom, ktorí to cítia obyčajne, nad nikoho sa nepovyšujú, zároveň očakávajú iný štýl kresťanskej politiky. Uvidíme. Ponuka je úprimná a buď ľudia prídu, alebo neprídu. A ja si myslím, že prídu.

Ide o presvedčenie alebo aj o výsledok nejakých prieskumov?

Žiadny prieskum sme si nerobili. Pred pár rokmi sme priniesli myšlienku autentického protikorupčného hnutia, otvoreného aj pre kresťanov aj liberálov.

A teraz chceme pridať takú dvojičku k tomuto protikorupčnému hnutiu, také autentické kresťanské hnutie, siamskú dvojičku. Niečo, čo bude prioritne pomáhať chudobným.

Ľudí, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu, však ubúda. Nebojíte sa tohto trendu?

Ani sa nečudujem, keď sa kresťan v politike, ktorý tiež reprezentuje kresťanstvo, správa ako farizej, iba zakazuje, prikazuje a o chudobných sa nestará. To nie je kresťanské, to je povýšenecké správanie a narobilo to veľké škody aj na Slovensku.

Nebojíte sa, že vám pri oslovovaní tejto skupiny budú chýbať ľudia ako Branislav Škripek alebo Štefan Kuffa, ktorí sa s vami rozlúčili a majú už vlastné projekty?

Vôbec nie. Práveže aj Škripek, aj Kuffa sa správali v poslednom čase veľmi elitársky. Škripek mal len jednu agendu, zakazovať holé obrázky, Kuffa posielal ženy do väzenia – toto nie je cesta a ani to nie je typ ľudí, ktorých by sme chceli osloviť.

Otvoríte druhú nohu, ako Odvážne nazývate, širokej verejnosti? OĽaNO nebolo v tomto štandardné hnutie, opieralo sa o úzku skupinu členov. 

Určite áno. Toto je cesta, aby sme hnutie spravili autentickým aj v regiónoch, vytvárame podmienky, aby vzniklo, aby sa ľudia k nemu aktívne pridávali a je len na rozhodnutí, či tú ponuku využijú, alebo nevyužijú.

Ponúkame im polovicu kandidátky, polovicu financií, ktoré sme sporili. Je to úprimná ponuka, ľudia sa priebežne hlásia a myslím, že sa to dobre rozbehlo.

To, že otvárate OĽaNO cez Odvážne širšej verejnosti, znamená, že model uzavretého hnutia sa neosvedčil alebo je to dôsledok novely zákona o politických stranách, podľa ktorej strany, ktoré budú chcieť kandidovať do NR SR alebo Európskeho parlamentu, budú musieť okrem zoznamu kandidátov a volebnej kaucie predložiť aj zoznam počtu členov strany? Ten bude musieť byť minimálne dvojnásobok počtu kandidátov zaradených na kandidačnú listinu.

Zákon o politických stranách s nami nič nerobí. Budeme rovnako otvorení ako doteraz. My sme otvorení už boli, sme, ale formálne sme mali štyroch členov.

V skutočnosti považujeme za člena každého človeka, ktorý to s nami dobre myslel, pomáhal v regiónoch, bez nich by sme také výsledky nespravili. Máme plno ľudí, ktorí sú výrazne aktívnejší ako pri väčšine strán.

Jeden politológ pri zmienke, že ponúknete 79 miest na kandidátke práve ľuďom z Odvážne, zauvažoval, že to môže byť prejavom aj toho, že nemáte kvalitných kandidátov…

Politológovia zvyknú mudrovať nad vecami, o ktorých nemajú ani šajnu. Len dostanú otázku a neboja sa odpovedať. Keby sme chceli, za tri dni máme 150 kandidátov a nie deväť mesiacov pred voľbami.

Aj bez tohto projektu by sme bez najmenších problémov kandidátku zaplnili. Ale spravili sme gesto, chceme tých ľudí dostať do politiky, tých, ktorí chcú robiť inú kresťanskú politiku a chcú ju očistiť od nánosov farizejstva, klamstva.

A ktorí chcú zobrať túto vlajku, ktorou sa zakrývajú rôzni fašisti, zlodeji a úchyláci a hrajú sa na kresťanov a oblbujú ľudí.

Na vznik platformy podráždene zareagovalo aj KDH. Vy už s nimi aj s pánom Hlinom na čele máte skúsenosť zo spolupráce. Hovoríte, že chcete bojovať o iných voličov ako o tých, ktorí dnes volia KDH. Prečo ste neuvažovali ísť cestou spájania alebo spolupráce? 

Ja im naozaj držím palce, aby sa kresťanské strany dali dokopy, lebo keď sa nedajú, tak sa KDH do parlamentu nedostane.

KDH malo dramaticky horší percentuálny výsledok v týchto eurovoľbách ako v tých predošlých a vtedy sa do parlamentu po eurovoľbách nedostali. Naozaj by som chcel, aby sa tieto strany pobratali a aby hlasy voličov KDH neprepadli.

My nechceme oslovovať ich voličov, my chceme dopĺňať tieto strany. A naďalej ostávame otvorení aj liberálom.

Túto vašu iniciatívu odmietla, respektíve sa na nej nechce zúčastňovať Veronika Remišová. O tej sa hovorí ako o posile pre stranu Andreja Kisku. Aj keby ku Kiskovi nešla, má ešte vašu dôveru po takomto odmietavom postoji?

Bohužiaľ, Veronika je typ človeka, ktorá bude odmietať to, čo nevymyslí ona. Beriem to tak milosrdne. Na druhej strane ľudia, veľmi blízki Veronike Remišovej, ktorých sme spoločne ťahali do politiky a sú aktívni kresťania ako Marek Krajčí, Edo Heger, sú tým projektom nadšení a myslím, že aj oni sa čudujú, prečo Veronika týmto spôsobom hádže polená pod nohy. Je nám to ľúto.

Autor: Ľudovít Kusal

 

- Reklama -