nedeľa, 4 decembra, 2022
5 C
Bratislava
ÚvodArénaRichter odstúp! Tlmočí ministrovi výzvu zástupca lekárov. Nerozumiem ich agresivite, ohradzuje sa...

Richter odstúp! Tlmočí ministrovi výzvu zástupca lekárov. Nerozumiem ich agresivite, ohradzuje sa rezortný šéf

Veľký senát Najvyššieho súdu SR vydal 30. apríla rozhodnutie o tom, že postup SP, ktorá žiadala od lekárov platby poistného a penále v súvislosti s licenciami na výkon samostatnej zdravotníckej praxe (licencie L1A) bol v rozpore so zákonom.

Problém sa týka približne 600 lekárov

Od stoviek ambulantných lekárov požadovala doplatenie nemocenského a dôchodkového poistenia za niekoľko rokov. Spolu s penále išlo podľa SLK v niektorých prípadoch o tisícky eur.

“Ide najmä o tých, ktorí ukončili poskytovanie zdravotnej starostlivosti ako fyzické osoby a po reforme v roku 2005 si pretransformovali ambulancie na spoločnosti s ručením obmedzeným,” priblížil prezident SLK Marian Kollár.

Viacerí lekári sa podľa neho v SP odhlásili z povinného poistenia, no nezrušili licencie L1A, ktoré majú charakter živnosti. Samostatne však neumožňujú poskytovať zdravotnú starostlivosť a teda ani prakticky živnosť vykonávať.

“V roku 2015 vyšiel zákon, podľa ktorého má SLK povinne nahlasovať všetkých, ktorí majú licenciu L1A. SP požiadala SLK o zoznam lekárov s licenciou, no neskúmala, či lekár zdravotnú starostlivosť ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) naozaj vykonáva,” tvrdí Kollár. 

Na snímke TASR prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.

Následne SP žiadala od týchto lekárov doplatenie poistného a penále.

Problém sa podľa neho týka približne 600 lekárov, vrátane držiteľov licencie, ktorí medzičasom ukončili poskytovanie zdravotnej starostlivosti a išli do dôchodku, prípadne už zomreli.

Richter nemá morálne právo a legitimitu byť ministrom

Zástupcovia SLK podľa Kollára opakovane situáciu vysvetľovali, niekoľkokrát oslovili Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR aj SP.

Podali tiež podnet na Generálnu prokuratúru GP) SR na preskúmanie zákonitosti postupu SP a odporučili lekárom, aby požadované peniaze neplatili a súdili sa.

Začiatkom marca 2017 SLK usporiadala protestné zhromaždenie pred MPSVR SR a ministrovi Richterovi odovzdala otvorený list. Richter si podľa zástupcov SLK ani raz nenašiel čas, aby sa s nimi stretol.

“Tento problém vôbec nemusel vzniknúť, ak by sa od začiatku komunikovalo na odbornej úrovni a zástupcovia štátu by postupovali v záujme všetkých dotknutých subjektov,” tvrdí Kollár.

Richter podľa neho nemá morálne právo a legitimitu naďalej zostávať vo funkcii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.

Šéf rezortu sa tvrdo ohradzuje, odkazuje hovorca Stuška

Richter podľa neho nemá morálne právo a legitimitu naďalej zostávať vo funkcii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.

“Minister Ján Richter sa tvrdo ohradzuje voči osobným útokom SLK a nerozumie ich agresivite,” reagoval pre TASR hovorca MPSVR SR Michal Stuška.

Doplnil, že Richter od vzniku tohto problému lekárov poukazoval na riešenia v zmysle zákonných možností, o ktorých písal v liste prezidentovi SLK ešte v decembri 2016.

“So SLK v tom období rokoval aj štátny tajomník MPSVR, opakovane aj generálny riaditeľ SP a samozrejme, aj odborníci zo sekcie sociálneho poistenia,” tvrdí Stuška.

Pripomenul, že práve Richter rozhodol o zmenách, vďaka ktorým od 1. januára 2015 Sociálna poisťovňa sama oznamuje SZČO vznik a zánik sociálneho poistenia. 

Odvtedy podľa neho v praxi nemôže dochádzať k rovnakým situáciám ani z prípadnej nevedomosti SZČO.

Sociálna poisťovňa sa pustí do podrobnej analýzy

Stuška uviedol, že aj SP sa ohradzuje voči obvineniam.  “Sociálna poisťovňa vždy postupovala v súlade s existujúcou právnou úpravou,” uvádza sa v stanovisku SP.

Správnosť jej rozhodovania mali viacnásobne potvrdiť rozhodnutia krajských súdov, ale aj NS SR, ktorý sa v rozsudku z 26. septembra 2018 stotožnil s právnym názorom SP.

“Ale keďže NS SR medzičasom dospel k inému právnemu názoru, než zastával v septembri roku 2018, Sociálna poisťovňa sa bude musieť vysporiadať s touto situáciou. O konkrétnych spôsoboch riešenia situácie budeme informovať po podrobnej analýze uznesenia,” tvrdí SP.

Komora lekárom radí požadovať náhradu škody

Jedným z dotknutých lekárov je aj viceprezident Regionálnej lekárskej komory v Nitre Emil Jurkovič, od ktorého SP ešte v roku 2015 žiadala 5590 eur.

“Opakovane som posielal odvolania, ktorým ale nevyhoveli a peniaze som zaplatil, lebo som sa obával exekútora,” povedal Jurkovič.

SLK teraz bude prostredníctvom svojich právnych zástupcov radiť lekárom, ktorí požadované poistné a penále zaplatili, ako postupovať a požadovať náhradu škody, respektíve vrátenie peňazí.

“Rozhodnutia Sociálnej poisťovne o predpísaní poistného sú právoplatné. Tieto rozhodnutia musia byť zrušené a vzhľadom na uplynutie lehoty je možné už len podať podnet prokurátorovi,” hovorí právnik Zdeno Senéši.

“Ten podá protest voči rozhodnutiu SP a ak mu SP nevyhovie, prokurátor môže podať žalobu na súd,” vysvetlil.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -