Tokajev sa ujal úradu prezidenta Kazachstanu; chystajú sa ďalšie protesty

  0
  Kassym-Žomart Tokajev (Autor: TASR)

  Prvý prezident Kazachstanu, Nursultan Nazarbajev, sa o znovuzvolenie neuchádzal. V marci, keď po 30 rokoch vládnutia odstúpil z funkcie, vybral Tokajeva ako svojho nástupca. Nazarbajev je pritom stále v čele Bezpečnostnej rady štátu. 

  Počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal v hlavnom meste Nursultan, Tokajev podľa AFP prisľúbil, že svoj päť rokov trvajúci mandát bude vykonávať v duchu motta “rôzne názory, jednotný národ”. 

  Uvedenie Tokajeva, ktorý je kariérnym diplomatom, do úrady hlavy štátu vysielala štátna televízia. Súčasťou ceremoniálu, ktorému predsedal Nazarbajev, bolo i bozkávanie štátnej vlajky či vypálenie delostreleckých sálv.

  Agentúra AFP pripomenula, že Nazarbajevov odchod z funkcie a vymenovanie nástupcu bolo pre mnohých Kazachov šokom. Očakáva sa však, že Nazarbajev, ktorý počas svojho vládnutia prejavoval len veľmi málo tolerancie voči opozícii, bude kazašskú politiku ovplyvňovať aj naďalej.

  Časť opozície organizovala v nedeľu, v deň prezidentských volieb, protesty, ktorými vyzývala na bojkot hlasovania. O deň neskôr sa zasa konali protesty proti výsledku volieb. Počas oboch dní bolo zadržaných okolo 700 ľudí. 

  Zvýšená policajná prítomnosť bola v uliciach Alma-Aty badateľná aj v utorok, pričom neďaleko miesta, kde sa v ostatných dvoch dňoch konali demonštrácie, parkovalo viacero obrnených transportérov Národnej gardy. 

  Kazašské úrady organizovanie demonštrácií pripisujú hnutiu Demokratická voľba Kazachstanu (DVK), ktoré vedie kazašský magnát a niekdajší minister energetiky, priemyslu a obchodu Muchtar Abľazov. 

  Ten žije vo Francúzsku a na sociálnych sieťach často kritizuje bývalého dlhoročného kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý po svojom nečakanom odchode z úradu navrhol za svojho nástupcu práve Tokajeva.

  Úrad štátneho prokurátora v stredu avizoval, že zadržané osoby zostanú vo väzbe za účasť na nepovolených protestoch. Tie sa očakávajú znovu aj počas stredy. Úrad prokurátora upozornil, že bezpečnostné zložky budú pokračovať v snahách zabrániť takémuto porušovaniu zákona a prijmú opatrenia, aby tomu predišli.

  Ako pripomenula AFP, podľa volebných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) neboli prezidentské voľby v Kazachstane demokratické. 

  “Nedostatok úcty voči základným právam – vrátane zadržiavania pokojných demonštrantov – a početné nezrovnalosti počas volebného dňa ukázali nedostatočný rešpekt voči demokratickým normám,” uviedli pozorovatelia z OBSE.

   

  - Reklama -