pondelok, 2 augusta, 2021
23.6 C
Bratislava
ÚvodArénaSalvini: Zníženie daňového zaťaženia v Taliansku je kľúčové

Salvini: Zníženie daňového zaťaženia v Taliansku je kľúčové

„Je dôležité znížiť dane, aj keď je jasné, že nie všetky a pre každého a nemôže to byť všetko naraz. Ale podstatné zníženie daní pre talianske firmy a robotníkov je zásadné,“ povedal Salvini v rozhovore pre Radio Campus.

Nemecký minister financií Olaf Scholz pritom vo štvrtok (13. 6.) varoval taliansku vládu, že fiškálne pravidlá Európskej únie (EÚ) nie sú „len niečo napísané na papieri“. Vyhlásil to pred rokovaniami s kolegami z eurozóny v Luxembursku, na ktorých sa diskutovalo o fiškálnej situácii eurozóny a hodnotil sa verejný dlh v Taliansku.

Európska komisia minulý týždeň oznámila, že začatie disciplinárneho konania, ktoré je známe ako “procedúra nadmerného deficitu“ voči Taliansku, je oprávnené, pretože Rím porušuje fiškálne pravidlá týkajúce sa rastúceho verejného dlhu. Taliansku tak hrozí pokuta, ktorá by podľa niektorých zdrojov mohla dosiahnuť 3 miliardy eur. Tento krok prichádza po mesiacoch sporov medzi talianskou koaličnou vládou a komisiou pre plány rímskej vlády na zvýšenie výdavkov a zníženie daní.

Taliansky premiér Giuseppe Conte je podľa vlastných slov presvedčený, že Rím sa môže vyhnúť disciplinárnemu konaniu. Pre tlačovú agentúru ANSA povedal, že Taliansko bude schopné vyriešiť obavy EÚ. Dodal, že dlh krajiny sa môže znížiť „rýchlejšie, ako sme očakávali“. Scholz však zdôraznil, že Taliansko nemôže naďalej porušovať pravidlá EÚ.

Európska komisia odhadla, že náklady Talianska na obsluhu jeho dlhu boli v roku 2018 o 2,2 miliardy eur vyššie, ako očakávala vlani v jarnej prognóze. Pierre Moscovici, eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, v tejto súvislosti skonštatoval, že by sa chcel vyhnúť procedúre nadmerného deficitu, ale Rím musí predložiť dôveryhodný plán, inak mu hrozí finančný trest.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,710 +6 Dnes Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,564 Infikovaných 606 Last updated: 2. augusta 2021 - 15:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -