utorok, 3 augusta, 2021
23.4 C
Bratislava
ÚvodArénaPremiéri V4 „ladili noty“ na summit EÚ. Toto zaznelo nedlho po schôdzke....

Premiéri V4 „ladili noty“ na summit EÚ. Toto zaznelo nedlho po schôdzke. Nielen od Babiša

„Zhodli sme sa na všetkom. To, že nemáme kandidáta na predsedu Komisie, neprekáža. Aj tak na voľbu budeme mať vplyv. V4 je jednotná ako štyria mušketieri,“ povedal Babiš Lidovým novinám po stretnutí. Spresnil, s akým cieľom pôjdu premiéri Vyšehradskej štvorky budúci týždeň na summit do Bruselu.

„Chceme, aby bol na čele Európskej komisie niekto, kto zodpovedá našim spoločným predstavám, na ktorých sme sa dohodli,“ podotkol s tým, že padlo niekoľko konkrétnych mien. Tie však nechcel prezradiť.

Aj hovorca maďarského premiéra Viktora Orbána potvrdil, že krajiny V4 budú na úniovom summite vystupovať so „spoločným stanoviskom“ vo veci obsadenia kľúčových postov. Podporia vraj kandidátov, ktorí tento región berú vážne a podporujú jeho záujmy.

Okrem toho premiéri hovorili o Severnom Macedónsku, podporili začatie rozhovorov o vstupe krajiny do EÚ a preberali aj blížiace sa české predsedníctvo Vyšehradu, ktoré sa začne 1. júla. „Chceme byť aktívni a organizovať stretnutia V4 plus niektoré štáty aj regióny,“ dodal Babiš.

Čo sa hľadania zhody či dohody v rámci V4 týka, podľa Macháčka sú tu nejaké spoločné záujmy vo veci prehlbovania jednotného trhu, vo viacročnom finančnom rámci, v migračnej tematike a podobne, podobná rétorika v názore na to, ako radikálne bojovať s klimatickou zmenou. Lenže rovnako dôležité sú vraj rozdiely.

„Zoberme si napríklad Slovákov. Sú členmi eurozóny a musia sa v rámci hľadania kompromisov zaujímať o to, kto bude predsedom Európskej centrálnej banky (ECB), čo zase vôbec nezaujíma ostatné krajiny V4,“ uviedol Macháček s tým, že aj keby ich to zaujímalo, nemôžu sa do to miešať.

„Zároveň chce Slovensko vždy byť v európskom jadre – spolu s Nemeckom a Francúzskom –, preto možno bude chcieť počkať, na čom sa ono jadro dohodne,“ pokračoval.

„Slováci sa síce môžu tváriť, že chcú predsedu Európskej komisie (EK) alebo to nejako zobchodovať, ale v skutočnosti je maximom toho, čo by mohli získať, post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku,“ poznamenal.

A V4 sa zďaleka nezhodne na všetkom vo veci zahraničnej politiky. „Napríklad Poliaci sú ostro protiruskí – a Maďari presne naopak. Poliaci pomáhajú Ukrajine, ale maďarsko-ukrajinské vzťahy sú napäté,“ poukázal Macháček na ďalšie rozdiely.

Harmónii potom bráni aj členstvo v rôznych frakciách v prípade vládnych strán V4. Ale otázkou vraj je, či by si napríklad v Nemecku priali, aby krajiny V4 mali v EPP viac europoslancov ako Nemecko.

Pokiaľ ide o predsedu Európskej rady, podľa Macháčkových slov treba brať do úvahy, že o tento post nemá Nemecko záujem: chce predsedu EK alebo predsedu ECB. „Všelikto môže na ten či onen post uvažovať o Angele Merkelovej, ale nemecká kancelárka teraz musí zachraňovať chradnúce preferencie CDU, a to doma, z pozície kancelárky,“ uzavrel.

Celý Macháčkov text nájdete na webe Lidovky.cz.

autor: nab

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 22:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -