pondelok, 21 septembra, 2020
15.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Sú celoslovenské merania na školách objektívne? Žarnay o tom pochybuje, predložil návrh...

Sú celoslovenské merania na školách objektívne? Žarnay o tom pochybuje, predložil návrh zákona

Podľa poslanca by mali externú administráciu vykonávať kvalifikovaní externí pedagógovia. “Pedagóg nebude zamestnancom školy, kde bude administráciu vykonávať, a bude spĺňať kritériá pedagogického zamestnanca.

Zároveň pedagóg nesmie mať aprobáciu pre predmet, ktorý je obsahom testovania alebo maturitnej skúšky,” tvrdí poslanec.

Rovnako v jednej škole môže vykonávať externý dozor len raz za päť rokov, aby sa vyhlo akýmkoľvek pochybnostiam o objektivite výkonu externej administrácie.

Kompetentné na vymenovanie externých administrátorov v stanovenom termíne budú okresné úrady v sídle kraja na návrh riaditeľov škôl, a to nielen pre externú časť maturitných skúšok, ale aj pre všetky externé celoslovenské testovania.

Najviac problémov sa vyskytuje pri vykonávaní dozoru na externom testovaní. Žarnay tvrdí, že v tomto prípade vykonávajú dozor pedagógovia s rovnakou aprobáciou, ako je obsah samotného testovania.

Ako doplnil, v rámci internej pozície často pomáhajú rôznym spôsobom žiakom, aby vylepšili skóre svojej škole a aj sebe. 

“Takýto jav nie je dobrý príklad pre žiakov samotných, no zároveň aj významne skresľuje výsledky testovania a znemožňuje lepšie nastavenie školského kurikula, ako aj obsahu testov pre budúcnosť,” uviedol Žarnay. 

V súčasnosti vykonáva externý dozor na škole počas externej časti maturitnej skúšky predseda predmetovej maturitnej komisie. Ide o učiteľa z inej školy a na tento výkon je menovaný odborom školstva okresného úradu v sídle kraja.

Jeho úlohou je dohliadať na to, aby sa v jednotlivých triedach neodpisovalo a aby bolo testovanie regulárne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Maďarsko od pondelka sprísnilo nosenie rúšok

Od pondelka platia v Maďarsku podľa vládneho nariadenia prísnejšie podmienky nosenia rúšok. Základnou zmenou je, že rúško už nie je možné nahradiť...

Počas nedele pribudlo 79 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v nedeľu (20. 9.) pribudlo 79 nakazených novým koronavírusom. Ich celkový počet tak stúpol na 6756. Laboratóriá otestovali 1952 vzoriek....

V Indonézii spozorovali dve mláďatá vážne ohrozeného druhu nosorožca

Indonézske úrady spozorovali v národnom parku na indonézskom ostrove Jáva dve mláďatá takmer vyhnutého nosorožca jávskeho. Informovala o tom v nedeľu agentúra...

AKTULIZOVANÉ Pokračuje hlavné pojednávanie s Kotlebom v kauze kontroverzných šekov

Pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov.

Minister zdravotníctva ČR Vojtěch rezignoval. Babiš mu za prácu poďakoval

Doplnená správa Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch rezignoval. Odchod z funkcie oznámil v pondelok ráno na tlačovej konferencii, informoval...

Uzbecký vicepremiér Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným SARS-CoV-2

Uzbecký vicepremiér Uktam Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2. Agentúru RIA Novosti o tom v nedeľu informoval operačný krízový štáb zriadený vládou.

Princ Charles varuje: Kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia SARS-CoV-2

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,756 +79 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,571 Infikovaných 3,146 Last updated: 21. septembra 2020 - 11:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky