Salvini v USA vyjadril blízkosť k vláde Donalda Trumpa

  0
  Na snímke zľava taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini a miister zahraničných vecí USA Mike Pompeo počas stretnutia vo Washingtone 17. júna 2019. (Autor: TASR)

   Salvini absolvoval vo Washingtone stretnutia s ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom a viceprezidentom Mikeom Penceom.

  Americký viceprezident Pence po schôdzke s talianskym partnerom prostredníctvom Twitteru informoval o “skvelom stretnutí”, počas ktorého prediskutovali “vzájomne zdieľané priority Spojených štátov a Talianska”.

  “Transatlantická aliancia je silnejšia než kedykoľvek predtým,” napísal Pence. 

  Salvini a Pompeo “vyzdvihli hodnotu dlhodobého vzťahu Spojených štátov s Talianskom vrátane spojenectva v NATO a skupine G7”, napísalo po rokovaní americké ministerstvo zahraničných vecí.

  Americký viceprezident Mike Pence (vpravo) sa rozpráva s talianskym vicepremiérom a ministrom vnútra Matteom Salvinim pred Bielym domom po ich stretnutí vo Washingtone 17. júna 2019. (zdroj: TA SR)

  Salvini sa počas svojej tlačovej konferencie na pôde talianskeho veľvyslanectva vo Washingtone zameral najmä na tlmočenie “zdieľanej vízie” s vládou amerického prezidenta Trumpa v otázkach “Iránu, Venezuely, Líbye, situácie na Blízkom východe a práva Izraela na existenciu”, ako aj na “obavy v súvislosti s aroganciou Číny v priestore Európy a na africkom kontinente”.

  Podobne ako Trump vyzval na dialóg s ruským prezidentom Vladimirom Putinom s cieľom “priviesť Moskvu bližšie k systému západných hodnôt, než aby sa dostala do náručia Pekingu”.

  Líder talianskej krajne pravicovej strany Liga Severu (LN) odsúdil skutočnosť, že vláda v Ríme formálne neuznala za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorého uznali Spojené štáty i väčšina krajín v EÚ.

  “Keby to bolo na mne, už by sme ho uznali,” povedal. Salvini, ktorého strana vyhrala v Taliansku májové voľby do Európskeho parlamentu, znova kritizoval “slabosť” Európskej únie.

  - Reklama -