piatok, 27 novembra, 2020
0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna To, že s tým prišla SNS, to je prekvapivý zvrat, reagoval poslanec...

To, že s tým prišla SNS, to je prekvapivý zvrat, reagoval poslanec OĽaNO na návrh národniarov k eKase

Národná rada SR rokuje o tomto návrhu zákona v skrátenom režime. Rezort financií navrhol odklad pokút, pretože chce vyjsť v ústrety podnikateľom, ktorí nestihli včas zaviesť eKasu.

Neuloženie pokuty  navrhovalo ministerstvo uplatniť, ak podnikateľ preukáže písomným potvrdením alebo emailom, že si do dňa účinnosti zákona záväzne objednal online registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii a zároveň, že požiadal o pridelenie kódu online registračnej pokladnice.

Termín odkladu pokút sa má podľa návrhu Baláža ešte posunúť, aby sa vytvoril dostatočný priestor na uvedenie online registračnej pokladnice do prevádzky. “Zároveň sa navrhuje vypustiť podmienku objednania pokladnice pre neuloženie sankcie,” doplnil Baláž.

Poslanec Eduard Heger (OĽaNO) je prekvapený predložením pozmeňujúceho návrhu Balážom. Upozornil na to, že rovnaký zámer mali aj poslanci opozičnej strany SaS, ktorí už v pondelok avizovali, že plánujú navrhnúť oddialenie udeľovania pokút.

“Je to veľké prekvapenie. To, že to chcela navrhnúť SaS ma neprekvapuje, ale to, že s tým prišla SNS, to je prekvapivý zvrat,” podotkol Heger s tým, že vyzval ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby objasnil, či je na tejto zmene zhoda v rámci koalície.

Poslanec SaS Ondrej Dostál plánuje pozmeňujúci návrh SNS podporiť.

“Na rozdiel od kolegu Hegera nebudem kritický. Je to veľmi dobrý nápad, budem hlasovať za ten návrh, lebo je to rozumné. Bol by som rád, keby to nebol názor len jednej z koaličných strán, ale aby si to osvojila parlamentná väčšina,” podotkol Dostál.

Jeho stranícka kolegyňa Jana Kiššová tiež upozornila, že už počas prijímania tohto zákona vyzývala vládu, aby odsunula zavádzanie online registračných pokladníc.

“Snažili sme sa o tom presviedčať v pléne, hovorili sme o tom na výboroch, podávali sme pozmeňujúce návrhy na odloženie účinnosti. Všetko bolo márne, koalícia nepočúvala,” podotkla Kiššová.

Podnikatelia podľa jej slov majú s eKasami v praxi viaceré problémy, najmä technické.

“Od prevádzkovateľov počúvame, ako sa to nestíha a od finančnej správy, že žiadny problém neexistuje. Dnes ale fatálne zlyhanie vláda konečne pripustila. Verím, že naše výzvy padli na úrodnú pôdu, nie je to ale dostatočné riešenie, lebo len posúvame termín sankcionovania,” vyhlásila Kiššová.

SaS navrhuje posunúť účinnosť používania online registračnej pokladnice podnikateľskými subjektmi z platného termínu 1. júla na 1. januára 2020. Tibor Bernaťák (SNS) upozornil, že strana sa pri pozmeňujúcom návrhu “vôbec neinšpirovala návrhom SaS.”

“My tiež počúvame podnikateľov,” uviedol Bernaťák.

Po prerokovaní návrhu týkajúcom sa eKasy sa bude plénum venovať návrhom zákonov z dielne Ministerstva životného prostredia SR, na rad by mali prísť aj zákony od podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

O post policajného prezidenta sa uchádza Kovařík aj Hamran

O post prezidenta Policajného zboru (PZ) sa bude uchádzať poverený šéf polície Peter Kovařík aj veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia PZ Štefan...

Po prijatí novej ústavy zo svojho postu odídem, pripustil Lukašenko

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v piatok pripustil, že po prijatí novej ústavy zo svojho postu odíde. Informovala agentúra TASS s odvolaním sa...

Rezort hospodárstva nevie o žiadnych bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

Ministerstvo hospodárstva nemá k dispozícii žiadne aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách, ktoré by mali ostať nevyriešené v čase uvedenia tretieho bloku jadrovej...

Británia: Proti koronavírusu otestujú protizápalový liek kolchicín

Protizápalový liek kolchicín sa britskí vedci chystajú testovať pri liečbe ochorenia COVID-19 v rámci rozsiahleho projektu pod záštitou Oxfordskej univerzity. Informoval o...

VIDEO Ledecký: Eldorádo na prírode v Demänovskej doline je v súlade so zákonom

Eldorádo spáchané na prírode v Demänovskej doline je v súlade so všetkými právnymi a zákonnými normami. Počas piatkového pracovného výjazdu na Liptove to uviedol štátny...

Gröhling so ZMOS-om: Testovanie žiakov na COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých. Po piatkovom rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS)...

Mikas nevidí dôvod na uvoľňovanie opatrení. Situácia je vážna, upozorňuje

Epidemiologická situácia v SR je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení. V súvislosti s možným otváraním reštauračných prevádzok to na piatkovej tlačovej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 103,106 +1,849 Dnes Úmrtí 771 +22 Dnes Uzdravení 59,285 Infikovaných 43,050 Last updated: 27. novembra 2020 - 21:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky