streda, 12 augusta, 2020
25.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Lajčák: Slovensko želá Severnému Macedónsku prosperitu, mier a úspešnú budúcnosť

Lajčák: Slovensko želá Severnému Macedónsku prosperitu, mier a úspešnú budúcnosť

Ako pripomenul Lajčák, Slovensko je pripravené odovzdávať Severnému Macedónsku svoje skúsenosti z integračného procesu.

Slovenský minister ocenil severomacedónsky národný konvent, ktorý sa schádza od roku 2017, za príspevok k širokej verejnej diskusii o EÚ. Pripomenul pri tom aj jeho spoluprácu so Slovenskej spoločnosťou pre zahraničnú politiku.

V rámci konventu fungujú štyri pracovné skupiny, piata má vzniknúť na budúci rok, poznamenal.

Severomacedónsky konvent podľa Lajčáka zahŕňa všetky relevantné zložky spoločnosti vrátane politických strán, mimovládnych organizácií, náboženských spoločností či samospráv.

“Čo je však najdôležitejšie, vďaka národnému konventu má integračný proces (Severného Macedónska) vo svojich rukách verejnosť,” vyhlásil Lajčák. Pripustil, že EÚ sa za uplynulé roky pasuje s viacerými problémami, ktoré ohrozujú celý projekt.

Spomenul pri tom šírenie dezinformácií, populizmus a klesajúcu dôveru verejnosti. EÚ podľa neho nie je dokonalá a za uplynulých desať rokov zažila viacero kríz – finančnú a migračnú krízu či brexit.

Na proces vystúpenia Spojeného kráľovstva podľa Lajčáka Európska únia minula mnoho energie a odborných kapacít. “Želal by som si, aby sa ich toľko bolo venovalo kandidátskym krajinám,” povedal Lajčák.

Zároveň však vyjadril optimizmus, že prístupový proces so Severným Macedónskom dostane zelenú do konca októbra tohto roku.

 “Slovensko vás bude naďalej podporovať na vašej ceste do Európskej únie, ktorá je najlepšou alternatívou pre túto krajinu, tento región a tento kontinent. EÚ nebude kompletná bez krajín západného Balkánu,” dodal v príhovore Lajčák.

Severomacedónsky minister zahraničných vecí Nikola Dimitrov sa neskôr na spoločnej tlačovej konferencii poďakoval Lajčákovi a Slovensku za podporu pri integrácii do EÚ a NATO.

“Ak sa rozhodne v októbri, nebudeme môcť byť nespokojní. Náš úspech bude obrovským signálom pre celý tento región,” povedal Dimitrov.

Pripomenul, že viacerí predstavitelia EÚ vrátane predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera či nemeckej kancelárky Angely Merkelovej uznali, že Severné Macedónsko si plní úlohy súvisiace s prístupovým procesom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Česko: Pompeo vystúpil v Senáte a stretol sa so Zemanom; riešili vzťahy a obchod

Český prezident Miloš Zeman prijal v stredu popoludní na Pražskom hrade amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil...

Minister Naď má nového externého poradcu pre domáci obranný priemysel

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) má od 1. augusta nového externého poradcu pre oblasť obranného priemyslu. Je ním Peter Koreň, ktorého...

Pri tvorbe plánu na Fond obnovy sa najprv pripravia reformy na rezortoch

Najprv sa pripravia jednotlivé reformy na ministerstvách a následne bude k návrhu verejná diskusia. Takýto bude podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) postup pri tvorbe...

Vyšetrovateľ navrhuje väzbu pre troch mužov zadržaných pri akcii Šašovia

Vyšetrovateľ v stredu podal podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby troch obvinených, medzi nimi Rastislava Rogela z kapely Krátky ...

VIDEO Remišová: Na podporu neziskových organizácií vyčleníme vyše milióna eur

Na podporu neziskových organizácií pri dosahoch krízy vyčlení Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR viac ako jeden milión eur. Informovala o tom...

Matovič nevidí problém v zmluve medzi Tiposom a Fun rádiom

Ak by štátna spoločnosť pri propagovaní svojich služieb či produktov obskúrne využívala najhoršiu možnosť, bol by to problém a podozrenie na korupciu,...

VIDEO Mičovský uvažuje o výmene šéfa potravinovej a veterinárnej komory Bíreša

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) uvažuje o výmene ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša. Potvrdil to v stredu po rokovaní...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 22:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky