nedeľa, 5 júla, 2020
15.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Dohodnú sa európski lídri na novom šéfovi eurokomisie? Macron nechce Webera, Nemci...

Dohodnú sa európski lídri na novom šéfovi eurokomisie? Macron nechce Webera, Nemci odmietajú Barniera

Pri výbere kandidáta na post predsedu Európskej komisie (EK) sa zohľadnia výsledky májových volieb do Európskeho parlamentu (EP), informuje na svojej webstránke EP a uvádza, ako tento proces – od výberu až po zvolenie – nového šéfa EK prebieha.

Meno, na ktorom sa lídri v prípade obsadenia tohto postu dohodnú a ktoré schvália, bude následne súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk konzultovať s Európskym parlamentom.

Poslanci EP by mali potom o tomto kandidátovi hlasovať v polovici júla, a to počas svojho druhého plenárneho zasadnutia. Po zvolení nového predsedu EK budú spoločne s ním členské štáty EÚ navrhovať kandidátov na eurokomisárov.

Tí budú musieť prejsť verejnými pohovormi v parlamentných výboroch zaoberajúcich sa témami, respektíve rezortmi, ktoré by im mali byť pridelené. Nová komisia by mala začať oficiálne fungovať od 1. novembra.

Ak sa však európski lídri vo štvrtok či v piatok na riadnom summite EÚ nedohodnú na mene šéfa EK (ani ďalších dvoch vyššie uvedených postov), je pravdepodobné, že sa bude konať ďalší, mimoriadny summit.

Ten by sa musel uskutočniť najneskôr do 1. júla, keďže 2. júla už bude prvé zasadnutie EP, na ktorom si europoslanci zvolia svojho nového predsedu.

Kandidátmi hlavných politických rodín v EÚ na post šéfa Európskej komisie sú doterajší volební lídri ich jednotlivých frakcii, tzv. špicenkandidáti.

Európski ľudovci (EPP) nepripúšťajú inú možnosť ako získať funkciu predsedu budúcej Európskej komisie pre šéfa tejto skupiny v Európskom parlamente Manfreda Webera z Nemecka.

Rovnaké signály vysiela aj tábor európskych socialistov v prípade Holanďana Fransa Timmermansa, doterajšieho prvého podpredsedu Európskej komisie.

V diplomatických kuloároch EÚ sa však hovorí, že je ideálnym kandidátom na post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý v súčasnosti patrí Federice Mogheriniovej.

Európski liberáli, ktorí sa s podporou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona stali treťou najvýznamnejšou silou v EP, si vedia predstaviť na poste šéfa exekutívy EÚ dánsku eurokomisárku Magrethe Vestagerovú.

Nie je pritom tajomstvom, že Macron nechce v tejto funkcii Webera, ktorý má však aj podporu kancelárky Angely Merkelovej. V hre je okrem toho i možnosť dohodnúť sa na iných menách, mimo systému špicenkandidátov, čo však bude musieť odobriť Európsky parlament.

V tejto súvislosti sa často hovorí, že Junckera by mohol nahradiť Francúz Michel Barnier, hlavný vyjednávač EÚ pre brexit, alebo bývalá bulharská eurokomisárka Kristalina Georgievová, ktorá v súčasnosti pôsobí vo Svetovej banke.

V neprospech Barniera hovorí jeho vyšší vek i to, že nemá podporu Nemecka. Ďalším menom v hre – aspoň podľa európskych médií – bola litovská prezidentka Dalia Grybauskaité, ktorá však nemá dostatočnú podporu zo strany lídrov členských krajín EÚ.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Dnes je štátny sviatok. Pripomíname si kresťanských vierozvestcov, svätého Cyrila a Metoda

Slováci si počas nedeľného štátneho sviatku pripomínajú kresťanských vierozvestcov, svätého Cyrila a Metoda. Príchod Slovanov na súčasné územie Slovenska sa datuje minimálne začiatkom 6. storočia....

Kanada pozastavila dohodu s Hongkongom o vydávaní páchateľov trestných činov. Číne sa to nepáči

Čína obvinila v sobotu Ottawu z vmiešavania sa do vnútorných záležitostí Hongkongu po tom, ako Kanada pozastavila v piatok platnosť dohody s...

Duda chce ústavne zakázať adopciu párom rovnakého pohlavia

Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie, v sobotu vyhlásil, že chce, aby ústava výslovne zakazovala adopciu detí pármi rovnakého...

Koronavírusom sa v Afrike nakazilo už takmer 445 000 ľudí, uvádza WHO

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Afrike dosiahol v sobotu takmer 445 000. Nákaze podľahlo za posledných 24 hodín 224 ľudí,...

Analýza: Podľa europrieskumu až 22 % respondentov zo Slovenska úplne alebo čiastočne stratilo počas pandémie prácu

Vypuknutie pandémie nového koronavírusu spôsobilo, že firmy aj zamestnanci si museli zvykať na zásadné zmeny vo fungovaní súkromného aj pracovného života. Niektorí...

Mišenku poslal viedenský sudca do vyšetrovacej väzby

Viliam Mišenka, ktorého zadržala rakúska polícia vo štvrtok (2. 7.) v Badene pri Viedni, pôjde do vyšetrovacej väzby. Rozhodol o tom v...

Boje medzi sýrskou armádou a IS si vyžiadali ďalšie desiatky obetí

Boje medzi sýrskymi silami podporovanými ruským letectvom a teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) si vyžiadali za posledných 48 hodín desiatky mŕtvych, informovalo...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 5. júla 2020 - 08:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky