Stojíme pri vás! Odkazuje Rómom šesť osobností vo videu. Za šesť rokov žiaden posun

  0
  Policajný zásah v osade (Autor: PZ SR)

  Obžalovaní sú šiesti: M. H., L. H., J. H., R. D., R. R., I. M. Ako sa z obetí stali vinníci, legislatívu či chronológiu celej kauzy nájdete TU.

  Podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej po preskúmaní zásah nebol opodstatnený, nebol primeraný a keďže preň neexistoval legitímny dôvod, nemal sa nikdy uskutočniť. Zároveň skonštatovala porušenie základných práv osôb. 

  Pred šiestimi rokmi 19. júna 2013 vyše 60 policajtov na 23 vozidlách v sprievode psov vtrhlo do rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou, píše vo svojom facebookovom statuse iniciatíva Za slušné Slovensko.

  Vyjadrenia osobností Stojíme pri vás!/Zdroj: Facebook Za slušné Slovensko

  „Nezákonne vstupovali do obydlí, poškodzovali ich a zaútočili na vyše 30 ľudí (vrátane žien a detí). Niektorých zbitých mužov odviedli na policajnú stanicu, kde ich podrobili ďalšiemu fyzickému a psychickému násiliu. Toto násilie nebolo nikdy nezávisle vyšetrené. Šiesti z nich, ktorí preto, že podali svedectvo o tom, čo počas razie prežili, teraz stoja pred súdom. Z obetí robia vinníkov,“ uvádza iniciatíva ZSS.

  Podľa Zuzany Wienkovej z Aliancie Fair-play obete sa nikdy nemali ocitnúť pred súdom. „Chcem, aby ste vedeli, že stojíme pri vás a budeme stáť dovtedy, kým sa to nestane smutnou minulosťou.“

  Ján Gálik z košickej inciatívy ZSS hovorí, že „sme s vami, aj keď nás možno nestretávate každý deň“.

  Ombudsmanka Jana Dubovcová verí, že sa prípad došetrí a vyvodí sa zodpovednosť voči tým, ktorí si dovolili použiť ozbrojenú silu voči civilom. „Verím, že civili z osady Budulovská budú odškodnení za zásah, ktorý sa nemal stáť.“

  Na stranu obvinených sa postavil aj bratislavský primátor Matúš Vallo či investigatívna novinárka Zuzana Petková, ktorá zdôraznila, že pri obvinených „budeme stáť až do rozhodnutia štrasburského súdu“. Spravodlivosť je aj boj občanov s chybujúcim štátom, dodala Petková.

  „Nestrácajte nádej,“ odkázala Magda Vášáryová a povzbudzujúce slová posiela šiestim obvinených aj herec Róbert Jakab.

  Stojíme pri vás odkazujú aj administrátori satirickej stránky Zomri a Lýdia Šuchová, predsedkyňa OZ Equity (občianske združenie, ktoré pomáha znevýhodneným skupinám obyvateľstva a stojí aj za touto kampaňou – pozn. PL.sk), ktorá zdôrazňuje, že toto je boj „za spravodlivosť ku každému“.

   

  - Reklama -