OBRAZOM Tisícky ľudí sa v Kyjeve zúčastnili Gay Pride pochodu

  0
  Na snímke účastníci pochodu Gay Pride v centre ukrajinskej metropoly Kyjev 23. júna 2019. (Autor: TASR)

   

   

   

  Pochod sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, pretože krajne pravicoví aktivisti sa snažili narušiť jeho priebeh.

  Účastníci pochodu oblečení do žiarivých farieb mávali dúhovými a ukrajinskými zástavami a tisícky príslušníkov Národnej gardy Ukrajiny (NHU) zabezpečovali poriadok.

  Približne 1000 krajne pravicových a ortodoxných aktivistov, ktorých držali ďalej od pochodu, niesli banery s nápismi namierenými proti gejom a kričali “hanba”.

  “Dnes cítime svoje poslanie – chrániť tradičné hodnoty, ukázať, že podporujeme morálku,” uviedla jedna z účastníčok zhromaždenia namiereného proti sexuálnym menšinám.

  Na snímke policajti odnášajú demonštranta na pochode Gay Pride v centre ukrajinskej metropoly Kyjev 23. júna 2019. (zdroj: TA SR)

  Ukrajinská polícia oznámila, že zadržala deväť krajne pravicových aktivistov, ktorí vyvolávali provokácie.

  Niekoľko desiatok  ukrajinských vojakov a veteránov z vojny proti ruskom podporovaným povstalcom vo východnej časti Ukrajiny pochodovali v samostatnom zástupe a niektorí z nich mali oblečené vojenské uniformy.

  Ukrajina sa usiluje o členstvo v Európskej únii a snaží sa bojovať proti rozšírenej chudobe a korupcii, pripomína AFP. Homofóbia je však v krajine stále častým javom aj napriek tomu, že úrady v Kyjeve pochody sexuálnych menšín povolili – na rozdiel od susedného Ruska.

  Útoky a prenasledovanie voči gejom a ďalším menšinám sú podľa AFP na Ukrajine bežné a ľudskoprávne skupiny v minulosti kritizovali “atmosféru úplnej beztrestnosti” pre vinníkov.

  Pochody za práva gejov a lesieb majú na Ukrajine zelenú od roku 2014, keď sa k moci dostala prozápadná vláda.

  - Reklama -