pondelok, 26 júla, 2021
18.3 C
Bratislava
Úvod Aréna OBRAZOM Tisícky ľudí sa v Kyjeve zúčastnili Gay Pride pochodu

OBRAZOM Tisícky ľudí sa v Kyjeve zúčastnili Gay Pride pochodu

 

 

 

Pochod sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, pretože krajne pravicoví aktivisti sa snažili narušiť jeho priebeh.

Účastníci pochodu oblečení do žiarivých farieb mávali dúhovými a ukrajinskými zástavami a tisícky príslušníkov Národnej gardy Ukrajiny (NHU) zabezpečovali poriadok.

Približne 1000 krajne pravicových a ortodoxných aktivistov, ktorých držali ďalej od pochodu, niesli banery s nápismi namierenými proti gejom a kričali “hanba”.

“Dnes cítime svoje poslanie – chrániť tradičné hodnoty, ukázať, že podporujeme morálku,” uviedla jedna z účastníčok zhromaždenia namiereného proti sexuálnym menšinám.

Na snímke policajti odnášajú demonštranta na pochode Gay Pride v centre ukrajinskej metropoly Kyjev 23. júna 2019. (zdroj: TA SR)

Ukrajinská polícia oznámila, že zadržala deväť krajne pravicových aktivistov, ktorí vyvolávali provokácie.

Niekoľko desiatok  ukrajinských vojakov a veteránov z vojny proti ruskom podporovaným povstalcom vo východnej časti Ukrajiny pochodovali v samostatnom zástupe a niektorí z nich mali oblečené vojenské uniformy.

Ukrajina sa usiluje o členstvo v Európskej únii a snaží sa bojovať proti rozšírenej chudobe a korupcii, pripomína AFP. Homofóbia je však v krajine stále častým javom aj napriek tomu, že úrady v Kyjeve pochody sexuálnych menšín povolili – na rozdiel od susedného Ruska.

Útoky a prenasledovanie voči gejom a ďalším menšinám sú podľa AFP na Ukrajine bežné a ľudskoprávne skupiny v minulosti kritizovali “atmosféru úplnej beztrestnosti” pre vinníkov.

Pochody za práva gejov a lesieb majú na Ukrajine zelenú od roku 2014, keď sa k moci dostala prozápadná vláda.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,348 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,384 Infikovaných 430 Last updated: 26. júla 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -