nedeľa, 13 júna, 2021
17.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Rodová nerovnosť sa oveľa menej prejavuje v štátnej a verejnej službe, tvrdí...

Rodová nerovnosť sa oveľa menej prejavuje v štátnej a verejnej službe, tvrdí Richter

Je dôležité, aby sa postupne vyrovnávali tieto veci najmä v súkromnom sektore, kde ešte môže byť predpoklad, že sa môžu objaviť nerovnosti, dodal. Podľa ministra to môže súvisieť aj so starostlivosťou o malé deti aj počas ich chorôb.

“Slovensko potrebuje viac zamestnávať na polovičný alebo iný úväzok ženy, možno aj ktoré majú malé deti. Tu sme relatívne na chvoste Európskej únie,” uviedol s tým, že z pozície rezortu práce tu vidí reálny predpoklad, aby sa vedeli zamestnať aj ženy s malými deťmi a postupne prejsť na plný úväzok. 

Rodové a mzdové nerovnosti sú v SR na úrovni asi 18 %, uviedla viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová a súhlasila s ministrom v tom, že nerovnosti sú vyššie v súkromnej sfére ako vo verejnej správe. Pomohla by zvýšená investícia do predškolských zariadení aj väčšia miera flexibilného zamestnávania pre rodičov.

Pod nerovnosť sa podľa nej podpisuje aj to, že žena na isté obdobie prestane pracovať na svojom profesionálnom raste, s čím sa spája nižšie ohodnotenie a stagnácia.

Zamestnávatelia majú veľký záujem o ženy na materskej a doma. “Digitálna ekonomika posilní požiadavky a rozvoj práce z domu, čiastočné pracovné úväzky, len si to vyžaduje aspoň základné digitálne zručnosti od žien,” konštatoval viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský.

Hospodárska a sociálna rada SR prerokovala v pondelok (24.6.) materiál Súhrnná správa o stave rodovej rovnosti za rok 2018.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 22:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -