piatok, 6 augusta, 2021
15.3 C
Bratislava
ÚvodArénaIvo Strejček: Letná? Pripravený proces na rozvrat, majdanizáciu. Vrchol príde v novembri,...

Ivo Strejček: Letná? Pripravený proces na rozvrat, majdanizáciu. Vrchol príde v novembri, zneužijú výročie

Sledovali ste demonštráciu na Letnej?

V tom čase som sa prehrýzal tradičnými zápchami na D1 a sledoval demonštráciu prostredníctvom „špeciálu“ Českého rozhlasu, keď verejnoprávny rozhlas v priamych vstupoch vysielal protivládnu demonštráciu. To ma celkom nepríjemne prekvapilo. Akoby všetci koncesionári túžili zo svojich vreciek platiť celoodpoludňajšiu reklamu nielen na revolučnú akciu Milióna chvíľok, ale aj na niečo, čo sa chystá zásadne prekopať ponovembrové politické usporiadanie v Česku.

Aký na vás urobila dojem?

Letná nebola len o Babišovi, hoci naštvanosť významnej časti českej verejnosti na štýl aj maléry premiéra Babiša je veľká, ale organizátorom a mnohým účastníkom išlo o viac. Viali tam európske vlajky, takže niektorí si na Letnej priali v Česku viac európskych protektorov, boli vidieť transparenty „planétu nedáme“, takže silne prítomný bol aj ľavicový environmentalizmus, bolo možno vidieť transparenty volajúce po konci kapitalizmu a nabádajúce na znárodňovanie.

A nad tým všetkým sa vznášal resuscitovaný duch politiky vykonávanej nepolitickými prostriedkami. Téma „Babiš“ síce bola prítomná, ale iba ako návnada a zápalná šnúra.

Myslíte si, že pôjde skutočne o získanie podpory na jasný cieľ – odchod Andreja Babiša a potom sa to skončí?

Nie, som si úplne istý, že aj keby Andrej Babiš okamžite odstúpil, proces vytvárania nových politických lídrov na výkon politiky nového poriadku by pokračoval ďalej.

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Keby za vami niekto prišiel a chcel vás na tento cieľ „získavať“, čo by ste mu povedali?

…že preto chodím voliť, aby som svoje priania a predstavy pomohol presadiť cez podporu takého politického subjektu, ktorého program je mi najbližší a v ktorého nositeľov mám dôveru. A to aktivisti z Milióna chvíľok, ktorí boli na scéne, ale ktorí sú tiež radšej schovaní za scénou, naozaj nie sú.

Prečo?

Nie som zástanca Andreja Babiša, nikdy som ho nevolil a nikdy by som nevolil jeho hnutie, ale som hlboko a zásadne presvedčený, že na prejavenie nesúhlasu – aj s premiérom Babišom – tu máme slobodné voľby.

A volíme v našej krajine neustále. Príležitostí je dosť a dosť. Nepotrebujeme tu „nadstranícke“ hnutie, ktoré sa bude „osvietene“ vznášať nad politickými stranami a bude spoločnosti vnucovať témy, ktoré ono samo považuje za najvážnejšie.

Podľa analýzy dát telefónneho operátora T-Mobile sa na Letenskej pláni zišlo 283-tisíc ľudí, najviac od čias nežnej revolúcie. Svedčí počet nespokojných o závažnosti problému, s ktorým sa teraz Česko pasuje?

To číslo je výpoveďou nielen o frustrácii časti spoločnosti z Babišových dotačných problémov či znechutení z jeho odierania slobodných ľudí prostredníctvom EET a kontrolné hlásenia. Osobne považujem také množstvo účastníkov z rôznych miest krajiny za istý signál vypovedajúci aj o stave zvyšku českej politickej scény, ktorej už asi mnohí z nich definitívne prestali veriť a nechali sa zlákať na vyjadrenie svojej frustrácie týmto spôsobom.

„Chceme zostať nadstraníckym občianskym hnutím, politikom sme dali priestor len raz. Teraz sme chceli občiansku oslavu,“ uviedol o proteste na Letnej Mikuláš Minář z Milióna chvíľok. Je pravdou, že politici na pódiu tentoraz nehovorili. Podarilo sa organizátorom dodržať zámer nadstraníckeho a občianskeho hnutia?

A to je presne to, o čom hovorím. Problém „Babiš“ je len rozbuškou, ktorá má otvoriť „dvere príležitosti“ na rozvrat ponovembrového politického systému založeného na súboji ideovo vyhranených politických strán.

Ak niekto volá po rezignácii premiéra, nemôže o sebe tvrdiť, že je nadstranícky či nepolitický. Odchod premiéra znamená absolútnu destabilizáciu vlády – a to je predsa politika ako hrom. Ak chce niekto meniť ministerku spravodlivosti, nech sa netvári, že nerobí politiku.

Organizátori a ich prefíkaní poradcovia úporne lipnú na visačke „nadstraníckosti“, ale bezohľadne sledujú svoje politické záujmy. Dôsledne sa štylizujú do roly nadstraníckeho občianskeho aktivizmu, ale ich cieľom je politiku robiť. Sme svedkami ďalšieho z pokusov „nepolitickej politiky“ premôcť „politiku politickú“. A odhadujem, že to časť českej verejnosti zase zatiaľ neprekukla.

Za hercov Národného divadla predniesol na Letnej svoje vyhlásenie herec Filip Rajmont. Podľa jeho slov ho podporili napríklad David Prachař, David Matásek, Ondřej Pavelka alebo Saša Rašilov. Herci sú vraj pobúrení bezohľadnosťou premiéra. Môže v dnešnej spoločenskej klíme podobný výrok niekoho presvedčiť? Nie je už verejnosť na rôzne vyhlásenia hercov skôr alergická?

Ani ma to nijako neprekvapuje. Každý umelec má vo svojom živote svoju vlastnú „Antichartu“. A každý iste máme právo obhajovať svoje názory. Mne tiež premiér Babiš prekáža, ale prekáža mi rovnako ako súdružka Maláčová, ktorá programovo žije iba v predstavách nekonečného rozhadzovania cudzích peňazí, alebo zahranično-ministerské duo Petříček – Poche. Na tých sa akosi v tých protestoch zabúda, hoci dôsledky ich činov sú ďalekosiahlo katastrofálne.

Organizátor demonštrácií Mikuláš Minář oznámil, že demonštrácie sa budú opakovať. Že v prípade, keď bude Babiš obžalovaný alebo sa potvrdia doteraz predbežné audity z Bruselu, môžu byť aj mimoriadne demonštrácie.

Nezabudnime, že demonštranti z Letnej a z ďalších českých miest sú len jedným segmentom našej spoločnosti. Nie sú jediní. Andrej Babiš má dlhodobo pomerne stálu podporu inej časti našich občanov. Ak budú aktivisti zvyšovať tlak na Babiša, iní budú reagovať opačne. Napätie v spoločnosti bude narastať a to nie je dobré nikdy.

Môže napriek tomu tento sústredený tlak stáť Babiša funkciu?

Ja by som si síce prial, aby Babiš z českej politiky zmizol, ale pravdepodobné to veľmi nie je. Keby totiž rozohral prekvapivý gambit s predčasnými voľbami, zrejme by sa znovu stal premiérom. Na tomto ťahu by však ťažko prerobili dnešné opozičné politické strany aj socialisti, ktorí sa naivne vlichoťujú do priazne tohto módneho hnutia bez toho, aby si pripustili, že práve ich môžu v nejakej forme v českej politike nahradiť revolucionári znovuobjavenej „občianskej spoločnosti“ z Letnej.

Premiér sa asi nebojí, pretože povedal, že „je na plné námestia zvyknutý“.

To považujem za zbytočne silácky výrok, ktorý skôr svedčí o podceňovaní celej situácie.

Ľudia sa účastnia demonštrácie na pražskej Letenskej pláni 23. júna 2019

Ľudia sa účastnia demonštrácie na pražskej Letenskej pláni 23. júna 2019. Zdroj: TASR

Minář opäť prišiel v oblečení žltej farby a vyslovil svoju vetu „nádej zlatne“. Čo za touto symbolikou vidíte? Ide o nejakú snahu vytvoriť repliku či obraz, ktorý zľudovie?

Pokiaľ to má mať nejakú symboliku, potom by to bol ďalší z dôkazov, že Václaváky a Letná nie sú žiadnym spontánnym výrazom „nahnevanosti mladých“, ale že ide o premyslený a marketingovo pripravený proces so zásadnejšími cieľmi, než sme si dnes schopní či ochotní pripustiť. Myslím si to od začiatku.

Šestnásteho novembra si chce Milión chvíľok všetko na Letnej zopakovať. Môže podľa vás vlna nespokojnosti s Babišom udržať svoje „momentum“ aj cez prázdniny? Bude podľa vás aj vzhľadom na ikonické výročie, ktoré bude nasledovať hneď o deň neskôr, tento protest skôr úspechom či blamážou?

To, čo nám v minulých týždňoch a dňoch predvádzali chvíľkari prostredníctvom svojich vodičov, bol iba prieskum bojom na to, k čomu dôjde na jeseň a do čoho všetkého to vyvrcholí v novembri. Očakávam, že tridsiate výročie revolúcie sa stane bezohľadne zneužitým výročím na majdanizáciu a polarizáciu českej spoločnosti.

Očakávam, že bude útokom na tých tridsať úspešných rokov, útokom o to brutálnejším, aby ospravedlnil zmenu, po ktorej podľa nich spoločnosť „na námestiach volá“. To, akú povahu by taká zmena mohla mať, možno usudzovať z niektorých transparentov na Letnej: bude proti kapitalizmu a bude nástupom novej ľavice.

Pokiaľ ide o dianie mimo demonštrácie, tak Miroslav Kalousek nazval Václava Klausa st. „ruským agentom“. Exprezident povedal, že Kalousek sa asi „prešiel s Johnniem Walkerom“. Váš komentár?

…že je pán prezident Klaus nenapraviteľne zmierlivý človek.

Václav Klaus údajne zvažuje, že na Miroslava Kalouska podá žalobu. To Václavovi Klausovi nie je príliš vlastné, nie je známy tým, že by sa za urážky súdil. Ide teda o signál, že tentoraz už Kalousek prekročil určitú hranicu, za ktorú sa nechodí?

Urážky od pána Kalouska považujem za prekročenie všetkých medzí. Domnievam sa, že proti takým táraninám sa treba veľmi razantne ohradiť a že by to tentoraz nemalo zapadnúť. Minimálne preto, aby si najrôznejší politickí tlčhubovia uvedomili, že je niekedy lepšie najskôr premýšľať, potom hovoriť.

Autor: Marek Korejs

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 +53 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 03:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -